КПКОНПИ и прокуратурата, съвместно с опозицията, се опитват да отвлекат вниманието от това как да изпълняват задълженията си, заяви заместник-министърът на правосъдието Борислав Ганчев в ефира на Bulgaria On Air.
Така той коментира поканата от КПКОНПИ към правосъдния министър Надежда Йорданова да предостави информация, катто и разпита на премиера Кирил Петков и началника на кабинета му от прокуратурата.
“Въпреки впечатленията, които се опитват да се създават в обществото, ние си взаимодействаме с държавните органи доста динамично и ежедневно. В този смисъл си общуваме както с прокуратурата, така и с КПКОНПИ”, каза той.
Борислав Ганчев потвърди, че в законовите срокове министерството на правосъдието ще предостави всички документи, които касаят дейността на КПКОНПИ. “Но не виждаме причина или основание законово министърът да се превръща в куриер”, заяви той.
Заместник-министърът заяви, че проблемът с главния прокурор е изначално институционален, а не личностен. “От много години в много доклади и решения на Европейския съд се посочва ясно и несъмнено, че главният прокурор е неконтролируем и не може да му бъде искана отговорност”, каза той.
Ганчев каза, че решението на Конституционния съд за правото на правосъдния министър да иска предсрочното освобождаване на главния прокурор не е изненадващо, защото действително преди ВСС да повдигне този казус е нямало съмнения в начина на тълкуване на конституцията.
“Мога да ви уверя, че имаме сигнали, имаме данни за такива нарушения, които предполагат предсрочно прекратяване на правомощията. В министерството постъпват почти на ежедневна база сигнали. Нужно ни е време да отсеем значителните от тези, които не са с такава тежест”, каза още зам министърът Борислав Ганчев.
Още новини

Покана за Общо събрание на МО Кърджали

Христо Иванов: Заради Алексей Петров и Бойко Борисов влизането ни в еврозоната е под съмнение

ДБ и ПП внeсоха искане в КС за обявяване за противоконституционно уволнението на шефа на Сметната палата

“Демократична България” почете паметта на жертвите на комунизма

Покана за Учредително събрание на МО Белене

ДБ е готова да свика извънредна икономическа комисия заради застраховането, ако ГЕРБ, ДПС, БСП, „Възраждане“ и БВ решат да се върнат
Медиатека

Ивайло Мирчев: Пет партии в парламента работят срещу интереса на България да влезе в еврозоната.

Христо Иванов: Много е вероятно да се стигне до избори 2 в 1 с местните

Надежда Йорданова: Третият мандат е всъщност дванайсети, ДБ осъзнава сериозността на ситуацията
Позиции

"Да, България" ще преговаря за коалиционно споразумение с "Продължаваме промяната"

“Демократична България” внесе в НС предложение за създаване на временна комисия за изменение на конституцията

„Демократична България“: Бързо и ефикасно да бъдат неутрализирани заплахите срещу журналиста Атанас Чобанов