Как общинските съвети и административните колективни органи да не спират работа при извънредно положение?
Демократична България предлага изменения в Закона за електронно управление, които да позволят заседанията на такива органи да се провеждат дистанционно. За времето на извънредното положение в законопроекта е предвидена възможността общинските съвети изцяло да работят дистанционно, а след края му мярката да може да се превърне в част от редовната работа на тези органи.
Възможността за дистанционни заседания обхваща и търговските дружества, кооперациите и юридическите лица, като предложенията за законодателни промени са съобразни със спецификите им като частноправни субекти.
Предлагаме и въвеждане и на поредици от гаранции, които изискват удостоверяване на самоличността на лицето, участието му и начина му на гласуване. Включени са и изменения, които да гарантират, че няма да се заобикалят изискванията за публичност при работата на тези органи.
Пълния текст на законопроекта ще намерите ТУК.
Как достъпът до трафичните данни да не се превърне в безконтролно следене?
Измененията към Закона за електронните съобщения, които предлагаме, създават гаранции срещу злоупотреба с новото правомощие на структури на МВР за достъп до данни, които засягат правата на гражданите. Възможността за следене на данни да се прилага само в случаите на епидемия или пандемия, а засегнатите граждани да бъдат задължително информирани в случаите, когато са предоставени данни за ползваните от тях клетки
Законопроектът предлага и министърът на здравеопазването да поддържа и популяризира мобилно приложение, което да отчита местоположението на гражданите, които доброволно са го инсталирали, като по този начин дава възможност за проследяване на пътя на разпространение на вируса – практика, прилагана вече в редица държави. За тази цел в законопроекта са заложени стриктни мерки за защита на данните. Те следва да бъдат използвани единствено в рамките на извънредното положение, а целият процес (в това число и техническото опериране на сървърната част), да бъде прозрачен и да подлежи на наблюдение и одит от неограничен кръг граждански организации.
Пълния текст на законопроекта ще намерите ТУК.
Още новини

Христо Иванов: Ще рестартираме парламентарната демокрация. Трябва устойчиво усилие, не просто сбор от гласове

Ивайло Мирчев и Мартин Димитров питат Сметната палата за неприключени одити на 14 общини и 6 институции

Ивайло Мирчев: Съгласно ли е българското служебно правителство, че в Русия има демокрация, та да изгоним противник на Путин?

Депутатите от ДБ Ивайло Мирчев и Мартин Димитров дадоха на прокуратурата решение на Сметната палата, оневиняващо шефа на АПИ

Константин Павлов: Напълно възможно е да излезем с общ кандидат, който от ноември да е кмет на София

Христо Иванов: Задължително е да има правителство с втория мандат
Медиатека

Константин Павлов: Напълно възможно е да излезем с общ кандидат, който от ноември да е кмет на София

Бойко Димитров: Още през 2020 г. предложихме План за пътна безопасност в София, но нямаше отговор от ГЕРБ

Симеон Ставрев: Целият полицейски ресурс в София е зает с опазването на незаконно шествие, вместо да се ангажира с войната по пътищата
Позиции

"Да, България" ще преговаря за коалиционно споразумение с "Продължаваме промяната"

“Демократична България” внесе в НС предложение за създаване на временна комисия за изменение на конституцията

„Демократична България“: Бързо и ефикасно да бъдат неутрализирани заплахите срещу журналиста Атанас Чобанов