Ако институционалният проблем със статута на главния прокурор и възможността той да се разследва не бъде разрешен, България рискува да остане извън Шенген и да се лиши от значителни финансови постъпления по Плана за възстановяване и устойчивост. Това заяви в ефира на БНТ бившият правосъден министър Надежда Йорданова, която напомни, че тъкмо заради неразрешения проблем България многократно е осъждана от Европейския съд за права на човека, а сметката се плаща от българските данъкоплатци.
“Въпросът засяга бъдещото развитие на България”, коментира Йорданова по отношение на разглежданите в правна комисия законопроекти на ДБ и МС, които предлагат механизъм за разследване на главния прокурор и неговите заместници, както и за подобряване на досъдебното производство. “Това не е законопроект срещу конкретен човек – бил той и главният прокурор, а закон, който ще гарантира, че няма нито един български гражданин над закона”, уточни народният представител.
Една от ключовите реформи в Плана за възстановяване и устойчивост е именно въвеждането на ефективен механизъм за разследване и търсене на отговорност от главния прокурор и заместниците му. Йорданова отбеляза, че предложеният от ДБ законопроект превъзмогва слабостите и противоречията с основния закон на друг подобен механизъм, приет от ГЕРБ през 2021-а година и отхвърлен от Конституционния съд впоследствие. “Нашето предложение преодолява тези дефицити и няма основания за притеснение за незаконосъбразност на проекта”, подчерта още тя.
Йорданова разясни, че една от ключовите гаранции за независимостта на разследващия ad hoc прокурор е той да не бъде част от прокуратурата към момента на разследване, а бъдещото му професионално развитие да не зависи от главния прокурор. Изборът на лицето, разследващо главния прокурор, ще е измежду съдии с ранг на съдия от Върховния касационен съд – тоест, измежду съдии в наказателните колегии в Окръжен съд или по-високите съдилища, които имат съответния ранг. Законопроектът предвижда при стартиране на избор на въпросния ad hoc прокурор все още да няма образувано досъдебно производство – преценката за него остава в правомощията тъкмо на ad hoc прокурора. “Когато се стигне до обвинителен акт – ако въобще се стигне до обвинение – то ще стигне до съда и именно българският независим съд ще се произнесе има ли престъпление и виновно лице. Това са гаранциите и те са аналогични във всяко друго наказателно производство”, заключи Йорданова.
Още новини
Имаме взривоопасна комбинация от прекалено раздут бюджет като разходи, с нереалистични приходи, който попада в ръцете на депутати, желаещи да харчат още.
Няма как да отстъпим от деклрацията за санитарен кордон, защото тя е идея на ДБ
Мартин Димитров: България тръгва стремглаво надолу, бюджетът на служебното правителство е притеснителен
Надежда Йорданова: Няма как да подкрепим Борисов за премиер и няма да направим компромис с приоритетите, които поставят Пеевски в санитарен кордон
Нашият ангажимент за пълна изолация на Пеевски минава през ангажимент за редовно проевропейско и антикорупционно правителство.
Искаме мерките от декларацията в коалиционно споразумение. Няма да преговаряме, ако Бойко Борисов е кандидат-премиер
Медиатека
Мартин Димитров в "Твоят ден"
Ивайло Мирчев в "Здравей, България"
Антоанета Цонева във "Важното, казано на глас"
Позиции
Позиция на “Демократична България” относно необходимостта от съставяне на редовно правителство и излизане от политическата криза
Решение на Изпълнителния съвет на „Да, България!“ за избор на председател на 51-ото Народно събрание
Резолюция на Националния съвет на „Да, България!“ от 3 септември 2024 г.