“Ако не се разберем сега, до ноември, до след местните избори, няма да има редовно правителство. Защото с наближаването на местните избори желанието на партиите да правят стъпки една към друга намалява”. Това заяви в “Панорама” по БНТ съпредседателят на “Демократична България” Христо Иванов.
Според него независимо от това колко искрено се заявява подкрепа за реализация с третия мандат, динамиката на политическата стихия в момента е толкова силна, че излъчването на такъв кабинет ще е много трудно. Той обаче увери, че ако президентът връчи третия мандат на “Демократична България”, тя има идея как може да се случат нещата.
Иванов е категоричен, че е изключително важно тъкмо сега да се състави редовно правителство, защото иначе страната ще изпусне последния си исторически шанс в много отношения. “Ако сега не хванем прозореца за еврозоната и Шенген, за модернизация на армията, на реализацията на Плана за възстановяване и устойчивост, и то не само като пари, а и като трайна проевропейска промяна – не е ясно кога”, каза лидерът на “Да, България”.
Иванов предупреди и че ако не се реализира третият мандат, трябва да можем да си отговорим на въпроса, как след това ще се управлява страната. Защото, по думите му, конституцията ни прилича на палимпсест – ръкопис, под който прозира друг, оригиналният текст. “Т.е. тодорживковският модел продължава да съществува. Парламентите се превръщат в сезонни събрания, които се събират да ратифицират решенията на Държавния съвет, който реално управлява страната”, каза Иванов.
Той сравни изборните кампании с риалити формати, на които днес се отдава политическата класа. Понеже те са толкова чести вече, все по-трудно става в парламентите с по три месеца живот партиите да намират допирни точки. “Затова е важно това да го спрем сега”, призова съпредседателят на ДБ.
Още новини

Ако има решение за АЕЦ Белене, то е в интерес на Путин и ще нанесе щета на бюджета ни за 1,2 млрд.

Ще оставим другите партии да си „играят“ на вотове на недоверие, a ние ще продължим да правим реалните опозиционни действия

Пеевски е като жрица на любовта с букет от венерически болести, заразява всеки, до когото се докосне

Скандалът в МВР с разкрития контрабанден канал сериозно притеснява както управляващите, така и управляващия ги – Делян Пеевски, който не иска нито едно парче информация да достигне до народните представители

ДБ: Борисов се страхува от разкритията за контрабандните канали

Свилен Трифонов: Предложените от управляващите мерки за пътна безопасност наподобяват кризисен пиар
Медиатека

Ивайло Мирчев в "Още от деня"

Бойко Димитров в "Делници"

Божидар Божанов в "Още от деня"
Позиции

ДБ: Скандалът с контрабандните цигари в Пловдив води към Пеевски

Декларация от „Демократична България“ относно гарантирането на справедлив и траен мир в Украйна и укрепването на отбраната и сигурността на България и Европа

Хронология на споразуменията за правителство. И как Пеевски изпадна от тях