“На 15-16 декември има Европейски съвет и се надяваме да получим положителна светлина за Шенген, независимо дали това ще е сега, или поетапно догодина, но индикациите на база Нидерландия това вероятно ще стане към юли”. Това заяви служебният премиер Гълъб Донев в отговор на въпрос от парламентарната трибуна, отправен от депутата от “Демократична България” Ивайло Мирчев.
Мирчев попита вярно ли е, че при извършената проверка от Еврокомисията у нас през октомври Нидерландия не е изпратила свой представител и че проверката е била само техническа, а не се е отнасяла до върховенство на правото и борбата с корупцията. И наистина ли, както пише разследващият сайт “Бърд”, е имало вариант България да бъде приета под условие, няколко месеца след Румъния?
Премиерът Донев отговори, че до последния момент Нидерландия е настоявала да бъдат предприети действия за различни стъпки на разделяне на България от Румъния, а с подкрепата на Австрия са допуснали Хърватска в Шенген. Премиерът отхвърля позицията на Нидерландия да иска доклад за напредъка ни по Механизма за сътрудничество и проверка, който отбелязва състоянието на правосъдието и вътрешните работи, защото този механизъм е приключил още през 2019 г. и по него Еврокомисията няма никакви претенции към София. А и ако ще се прилага отново, то трябва да е към всички страни членки, категоричен е служебният министър-председател. .
Още новини

Манол Пейков спечели Награда за европейски гражданин за 2023-та г.

Ивайло Мирчев: Предлагаме допълнителна военна помощ за Украйна

Хартиената трудова книжка стана електронна

Христо Иванов: От големите политически цели няма да отстъпим и днес го показваме

Стела Николова: Време е да гарантираме правата на психично болните пациенти

Христо Иванов: Второто четене на конституционните промени ще е през декември
Медиатека

ЛИПСВАЩИ ЛЕКАРСТВА: Защо Здравната комисия сезира ДАНС и МВР

Божанов: Късаме синия талон, но да запазим "златния", КАТ може да опрости нарушение

Атанас Славов, министър на правосъдието в „Стълбището“ на Дарик
Позиции

"Да, България" ще преговаря за коалиционно споразумение с "Продължаваме промяната"

“Демократична България” внесе в НС предложение за създаване на временна комисия за изменение на конституцията

„Демократична България“: Бързо и ефикасно да бъдат неутрализирани заплахите срещу журналиста Атанас Чобанов