Заповедта на министъра на здравеопазването не посочва като основание карантина за ограничаване на достъпа до училищата и градините и съответно родителите на децата нямат основание за снабдяване с болничен по Кодекса на труда (КТ) и обезщетение по Кодекса за социално осигуряване (КСО). За да се приравни ограничаването на достъпа до тези заведения с последиците от наложена карантина, трябва да се измени КСО.
I. Да се предвиди изрично в КТ и КСО право на обезщетение като при болничен (80%, като болничният да е изцяло за сметка на държавата, а не от 4-ия ден) и определен срок, съобразен със срока на затварянето на учебното заведение.
Демократична България настоява да се диференцира този режим, като се предвидят адекватни мерки за различните ситуации.
- Родители, които не са в състояние да работят от разстояние (естеството на работа не го позволява) и за тях работодателят не е обявил престой или едностранно ползване на платен отпуск, да имат право на болничен за срока на затварянето на учебното заведение (80%, като болничният да е изцяло за сметка на държавата, а не от 4-ия ден).
- Родители, които са в състояние да работят отдалечено и имат връчена заповед от работодателя за работа от разстояние на непълен работен ден, да имат право на обезщетение в размер на разликата между брутното трудово възнаграждение и получаваното поради работата на непълен работен ден възнаграждение.
- Родители, които са в състояние да работят отдалечено и имат връчена заповед от работодателя за работа от разстояние на пълен работен ден, нямат право на обезщетение.
Предложения за изменение на законодателството:
II. За предложението по т. I, 1:
а) Чл. 162, ал. 1 от КТ да се измени, както следва:
„Работникът или служителят има право на отпуск при временна неработоспособност поради общо заболяване или професионална болест, трудова злополука, за санаторно-курортно лечение и при належащ медицински преглед или изследване, карантина, отстраняване от работа по предписание на здравните органи, гледане на болен или на карантиниран член от семейството, належащо придружаване на болен член от семейството за медицински преглед, изследване или лечение, както и за гледане на здраво дете, върнато от детско заведение поради карантина в заведението или на детето или поради преустановяване на учебните занятия и посещенията в детски ясли и детски градини вследствие на въведени противоепидемични мерки от компетентните органи“.
б) Чл. 11, ал. 1, т. 1, б. „а“ от КСО да се измени, както следва:
„а) временна неработоспособност поради общо заболяване, трудова злополука и професионална болест, за санаторно-курортно лечение и при належащ медицински преглед или изследване, карантина, отстраняване от работа по предписание на здравните органи, гледане на болен или на член от семейството под карантина, належащо придружаване на болен член от семейството за медицински преглед, изследване или лечение, както и за гледане на здраво дете, върнато от детско заведение поради карантина в заведението или на детето или поради преустановяване на учебните занятия и посещенията учебните занятия и посещенията в детски ясли и детски градини вследствие на въведени противоепидемични мерки от компетентните органи“.
в) Чл. 45, ал. 1, т. 5 от КСО да се измени, както следва:
„5. гледане на здраво дете, върнато от детско заведение поради карантина или поради преустановяване на учебните занятия и посещенията учебните занятия и посещенията в детски ясли и детски градини вследствие на въведени противоепидемични мерки от компетентните органи – докато трае карантината или противоепидемичните мерки“.
III. Предложенията по т. I., 2 и 3 по-горе могат да бъдат въведени с изменение и допълнение на Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г.
Настояваме парламентът да разгледа направените предложения, за да осигури на родителите, които се грижат за децата си и не могат да работят от разстояние, справедливо обезщетение.
Предлаганите от нас мерки засягат хиляди български семейства и трябва да се действа от парламента сега. Припомняме, че призовахме Народното събрание да не прекъсва своята дейност, като премине в дистанционен режим на работа, и предложихме подход как това да се случи.
Призива ни, заедно с подхода за дистанциона работа на Народното събрание ще намерите ТУК.
Още новини
Имаме взривоопасна комбинация от прекалено раздут бюджет като разходи, с нереалистични приходи, който попада в ръцете на депутати, желаещи да харчат още.
Няма как да отстъпим от деклрацията за санитарен кордон, защото тя е идея на ДБ
Мартин Димитров: България тръгва стремглаво надолу, бюджетът на служебното правителство е притеснителен
Надежда Йорданова: Няма как да подкрепим Борисов за премиер и няма да направим компромис с приоритетите, които поставят Пеевски в санитарен кордон
Нашият ангажимент за пълна изолация на Пеевски минава през ангажимент за редовно проевропейско и антикорупционно правителство.
Искаме мерките от декларацията в коалиционно споразумение. Няма да преговаряме, ако Бойко Борисов е кандидат-премиер
Медиатека
Мартин Димитров в "Твоят ден"
Ивайло Мирчев в "Здравей, България"
Антоанета Цонева във "Важното, казано на глас"
Позиции
Позиция на “Демократична България” относно необходимостта от съставяне на редовно правителство и излизане от политическата криза
Решение на Изпълнителния съвет на „Да, България!“ за избор на председател на 51-ото Народно събрание
Резолюция на Националния съвет на „Да, България!“ от 3 септември 2024 г.