Европейската комисия предложи безпрецедентен финансов план за възстановяване и трансформация на европейската икономика. Този план предвижда възможност в България да бъдат съсредоточени над 20 милиарда лв. публични инвестиции от фондове на ЕС и значителни частни преки инвестиции. Тази възможност обаче е обвързана със строги условия:
- България да предложи Национален план за възстановяване и модернизация на икономиката си, съобразен с целите на Зелената сделка и цифровия преход;
- България да гарантира строго спазване на върховенството на закона и предотвратяване на корупцията с възстановителните фондове.
Приветстваме това предложение, защото то води до задълбочаване на европейската интеграция и до ускорено преодоляване на различията в социално-икономическото развитие на държавите-членки. Призоваваме България да подкрепи предложението на Европейската комисия при предстоящите преговори, включително и становището й, че важен критерий за отпускането на средства трябва да бъде върховенството на правото във всяка страна
Предложението на ЕК е не просто възможност за преодоляване на последиците от кризата, но и шанс за извършване на радикална модернизация на страната, както в икономически, така и в институционален план. От успеха ни да се възползваме като нация от днешните възможности за инвестиции, зависи просперитетът на поне две поколения българи – на днешните младежи, родени в края на ХХ век, и на тези, които още не са навършили пълнолетие. Нужна ни е нова, насочена към интереса на тези поколения, национална икономическа стратегия – стратегия, която да направи България лидер във важни отрасли на трансформиращата се европейска икономика и да остави ниските доходи, бедността и замърсяването на околната среда в миналото.
Днес България не е готова да посрещне изискванията, поставени във връзка с тази възможност. Необходимо е общо усилие и постигане на съгласие за дългосрочен бюджет и план за възстановяване. Наред с това, ясно е, че обосноваването и прилагането на подобен план, както и общественото доверие в него, не биха били възможни без много ясна политическа рамка, гарантираща върховенството на закона, капацитета на институциите и превенцията на корупцията у нас.
Националният план не може да бъде решение само на едно отиващо си правителство и неговото изработване не бива да става залог на предизборната кампания, която реално е в ход у нас. Той ще бъде реализиран в рамките на следващия парламентарен мандат, а последиците му ще определят икономическите реалности за следващите две десетилетия.
Обръщаме се с покана до всички политически сили, представени в Народното събрание и Европейския парламент, да започнат консултации за изготвяне на Национален план за възстановяване и модернизация и Стратегия за институционални гаранции за върховенство на правото и срещу злоупотреби, които да завършат с консенсусна визия по следните въпроси:
- Национална програма за Зелена икономика и привличане на инвестиции в рамките на Зелената сделка на ЕС;
- Национална програма за дигитализация на администрацията и икономиката;
- Нова политика в сферата на образованието, научните изследвания, социалната закрила и здравето на гражданите;
- Нова стратегия за национална сигурност, в т.ч. здравна и енергийна сигурност на гражданите;
- Бюджетна рамка за мандат 2021-2025 г.;
- Политическа позиция на България в преговорите по Европейския възстановителен план.
В рамките на тези консултации следва да бъде изработена и конкретна Стратегия за постигането от България на европейските стандарти за върховенство на закона, съдържаща гаранции срещу корупция и злоупотреби със средствата от Националния Възстановителен план – европейски фондове и национално финансиране.
“Демократична България” е в готовност и ще направи конкретни предложения по всяка една от точките на настоящото предложение. Важно е за България обаче предложенията на отделните партии да се правят в рамките на общо усилие за намиране на съгласие. Това важи особено за болната за обществото ни тема: как ще гарантираме, че възможностите, свързани с Плана за възстановяване, няма да бъдат присвоени от малцина, а ще създадат дългосрочно благосъстояние за всеки български гражданин при равни правила и европейски стандарт за законност.
Сега, повече от всякога, ни е нужно съгласие и обща позиция в интерес на следващите поколения българи.
Още новини

Христо Иванов: Задължително е да има правителство с втория мандат

Надежда Йорданова: Приемането на механизъм за контрол и разследване на главния прокурор е новината, от която зависи бъдещето на България

Атанас Славов: Промените в НПК са важна стъпка към сериозна реформа на прокуратурата

Христо Иванов за записа на Радостин Василев: Целта е да няма правителство

Трудовата книжка става електронна с приета на първо четене поправка “Божанов” в КТ

Военният министър след въпрос на Ивайло Мирчев: Твърдението за изпращане на български войски в Украйна е невярно
Медиатека

Бойко Димитров: Още през 2020 г. предложихме План за пътна безопасност в София, но нямаше отговор от ГЕРБ

Симеон Ставрев: Целият полицейски ресурс в София е зает с опазването на незаконно шествие, вместо да се ангажира с войната по пътищата

Стела Николова: Битката за Варна ще бъде епична. Следващият кмет ще трябва да оправя цялата каша, забърквана от ГЕРБ 12 години
Позиции

"Да, България" ще преговаря за коалиционно споразумение с "Продължаваме промяната"

“Демократична България” внесе в НС предложение за създаване на временна комисия за изменение на конституцията

„Демократична България“: Бързо и ефикасно да бъдат неутрализирани заплахите срещу журналиста Атанас Чобанов