Работодателските организации се изказаха положително за проекта на „Демократична България“ за вдигане на прага за задължителна регистрация по ДДС. В комисията по бюджет и финанси в Народното събрание се проведе обществено обсъждане на промените в Закона за ДДС и още няколко законопроекта в областта на данъчното облагане – практика, която беше въведена по идея на „Демократична България“.
Предложението на Ивайло Мирчев и група народни представители предвижда прагът за задължителна регистрация по ДДС да се увеличи на 166 хиляди лева. Това ще даде глътка въздух на микро- и малките предприятия, както и на физическите лица, упражняващи независима икономическа дейност.
„В кризата те ще могат да инвестират в развитие на бизнеса, а не в администриране на дейността си. Ако бъде приета, промяната ще има положителен ефект от “изсветляване“ на част от сивата икономика и заради това повече приходи от ДДС в държавния бюджет“, се казва в мотивите на вносителите.
Представителите на работодателските организации АИКБ, БСК, БТПП и КРИБ се изказаха в подкрепа на облекчаване на административната тежест над фирмите, каквото би било вдигането на прага за регистрация от 50 000 на 166 000 лева.
Финансовият министър Асен Василев обаче очерта като препятствие факта, че европейските правила предвиждат такъв праг за регистрация по ДДС от 2025 г. Това означава, че България сега не може да го въведе освен чрез искане на дерогация.
От Асоциацията на дипломираните експерт счетоводители се изказаха положително и към друга идея за промяна в закона за уеднаквяване на режима на присъждане на разноски за юридически лица и административни органи, когато те се представляват от юрисконсулт в производствата по ДОПК, както това е уредено в ГПК.
Депутатът от „Демократична България“ Георги Ганев се изказа срещу идеите за диференцирана ставка по ДДС, каквато се предлага в областта на книгоиздаването и производството на плодове и зеленчуци. „Категорично съм против създаването на привилегии. Подкрепата за отделни политики се прави не през приходната част, а през разходната“, заяви той.
Още новини

“Демократична България” и “Продължаваме промяната” внесоха жалба в Конституционния съд срещу поправките в Изборния кодекс

Покана за Общо събрание на МО Оборище, гр. София

Покана за Общо събрание на МО Средец, гр. София

Христо Иванов: Срещата, инициирана от БСП, може да ни върне назад

Парламентът прие внесените от “Демократична България” промени в подкрепа на българския бизнес чрез “Синя карта на ЕС”

Христо Иванов: Съгласни сме единствено на двустранна среща с БСП
Медиатека

Христо Иванов: Много е вероятно да се стигне до избори 2 в 1 с местните

Надежда Йорданова: Третият мандат е всъщност дванайсети, ДБ осъзнава сериозността на ситуацията

Христо Иванов пред Дарик: Непоклатимата решителност на ДБ за съдебна реформа е причина за PR атаката от прокуратурата
Позиции

“Демократична България” внесе в НС предложение за създаване на временна комисия за изменение на конституцията

„Демократична България“: Бързо и ефикасно да бъдат неутрализирани заплахите срещу журналиста Атанас Чобанов

Категорично осъждаме нападението над център Rainbow Hub