Управляващите и парламентарната „опозиция“ формираха нов Отечествен Фронт, който се опитва да наложи довършването на АЕЦ „Белене“ на всяка цена. Вече започна агитационна кампания за предаване на националните интереси чрез предоставяне на държавни гаранции на евентуалните инвеститори, вероятно и други облаги за сметка на данъкоплатците. БСП „вдигна топката“ и сега се очаква ГЕРБ с ентусиазъм да приеме данъкоплатците да поемат основните рискове.
Сериалът „Чернобил”, излъчен по НВО, за пореден път показа, че ядрените рискове не могат да бъдат предвидени и предотвратени. Че некомпетентността и високомерието, подценяването на рисковете, неотчитането мнението и опита на другите, липсата на откритост, наглостта и глупостта са основните причини за ядрените катастрофи.
Управляващите вече пета година не изпълняват задълженията си за изпращане на отработеното ядрено гориво за преработка, а го трупат на площадката на АЕЦ „Козлодуй“. Това я превръща в ядрено бунище, създаващо заплаха за националната сигурност. Същевременно предвидените средства за тази цел изчезват, средства за изграждане на крайно хранилище за високоактивните отпадъци не се събират.
АЕЦ „Белене“ е огромен риск за България, защото:
1/ Нейната електроенергия ще е много по-скъпа от тази на АЕЦ „Козлодуй“, което ясно се доказва от анализите на авторитетни международни институции, както и от договорите за изграждане на нови АЕЦ в Турция и Великобритания. В последна сметка резултатът би бил двукратно поскъпване на тока.
2/ Площадката е в сеизмичен район, а баластровата възглавница, направена за намаляване на сеизмичното въздействие, вероятно е увредена след наводняването й преди 9 години (големият гъол). Това може да доведе до катастрофална авария.
3/ Налагането на проекта АЕЦ „Белене“ неминуемо води до затваряне на действащи централи. Бездействието на правителството вече изправя пред фалит ТЕЦ Марица Изток 2 – гръбнакът на нашата електроенергетика и на енергийната независимост на страната.
Ние от Демократична България настояваме за следното:
1/ Настояваме за независима проверка, с участието на професионалната общност в България, на баластровата възглавница.
2/ Да не бъдат предоставяни държавни гаранции под никаква форма.
3/ Проектът да бъде прекратен и да се започнат открити консултации за реализация на активите.
Още новини

Решение на Националния съвет на “Да, България!”

Христо Иванов: “Демократична България” трябва да дефинира дългосрочните цели на страната от десни позиции

Атанас Славов: Бих предложил задължителна консултация с парламентарните групи при формиране на служебно правителство

Антоанета Цонева: Рекордните 1 милиард лева ще бъдат заделени за капиталова програма и публични инвестиции в общините

Христо Иванов: Дискусията за промени в Конституцията тече по график, следващото разглеждане ще бъде на 8 декември

Антоанета Цонева: Когато един или друг министър предизвика критики, това не трябва да се превръща в своеобразна размяна на заложници
Медиатека

Христо Иванов: Няма да търпим замитане под килима на ексцесии и злоупотреба със сила от страна на полицията

Ивайло Мирчев за исканата смяна на шефа на ДАНС: Президентът да постъпи по-зряло

Ивайло Мирчев: Трябва да преведем страната през кризите, а не да си броим министрите
Позиции

"Да, България" ще преговаря за коалиционно споразумение с "Продължаваме промяната"

“Демократична България” внесе в НС предложение за създаване на временна комисия за изменение на конституцията

„Демократична България“: Бързо и ефикасно да бъдат неутрализирани заплахите срещу журналиста Атанас Чобанов