Демократична България започва обществена консултация за приоритизиране на общински масиви от данни, които да бъдат публикувани в отворен, машинночетим формат.
Законът за достъп до обществена информация задължава администрациите, в т.ч. общинските, да приоритизират най-общественозначимите данни и да ги публикуват на националния портал за отворени данни.
Какво печели обществото от отварянето на данните?
- Гражданите ще получат прозрачност.
- Бизнесът ще може да предложи адекватни решения за много от проблемите на общинското управление.
Администрациите са задължени от закона да приоритизират най-общественозначимите данни и да ги публикуват на националния портал за отворени данни. В момента това се случва не достатъчно адекватно. Затова започваме обществена консултация.
Какво планираме?
- Обществена консултация: събираме предложения за приоритетни масиви от данни, които да бъдат публикувани. Можете да дадете своите предложения ТУК.
- Ще предложим на най-често исканите 30 масива от данни за гласуване в общинските съвети, където имаме представители.
- Ще окажем оперативна, юридическа и техническа помощ на общинската администрация, за да може реално да отвори данните по качествен и полезен за обществото начин.
Защо е важно?
България трябва да се възползва от най-новите технологични и аналитични решения, използвайки иновационния потенциал на бизнес средата и с активното включване на гражданското общество. Всички данни, събирани и обработвани от общината и общинските дружества трябва да бъдат публично достъпни в отворен (машинночетим) формат. Този подход ще повиши качеството на данните, тяхната прозрачност, актуалност и полезност, за да могат гражданите, бизнесът и самата община да разчитат на адекватни и актуални данни за своите анализи и решения.
Каквъв тип ще искаме да бъдат отворени?
Типът данни, които трябва да бъдат публикувани следва да е много по-широк и да включва свободно предоставяне на актуална информация за околната среда, транспорта, финансови данни за изразходване на общински и държавен бюджет, както и демографски показатели, данни за управлението на всички социални системи, включително образование и здравеопазване.
Само по този начин отворените данни могат да изпълняват ефективно една от ключовите си характеристики – повишаване на прозрачността, борба срещу корупцията, по активно участие на гражданското общество и обратна връзка от гражданите за по-ефективни публични услуги и устойчиво развитие.
Още новини
Искаме мерките от декларацията в коалиционно споразумение. Няма да преговаряме, ако Бойко Борисов е кандидат-премиер
България има нужда проевропейско и антикорупционно управление и защита на парламентарната република
Гласувахме за кандидат на системна партия, с която имаме различни позиции, но БСП подписаха декларацията за санитарен кордон около Пеевски и не затвориха вратата за сформиране на редовно управление в България
Ако законопроекта за спиране избора на Сарафов от ВСС с изтекъл мандат, бъде приет до 16 януари, това ще покаже дали партиите действително подкрепят санитарния кордон около Пеевски.
Може ли ВСС с изтекъл мандат да избере Сарафов?
ПП-ДБ внесе промени в ЗСВ, които да прекратят процедурата за избор на главен прокурор, 5.12.2024г.
Медиатека
Ивайло Мирчев в "Лице в лице"
Надежда Йорданова в "12+3"
Елисавета Белобрадова в "Офанзива"
Позиции
Позиция на “Демократична България” относно необходимостта от съставяне на редовно правителство и излизане от политическата криза
Решение на Изпълнителния съвет на „Да, България!“ за избор на председател на 51-ото Народно събрание
Резолюция на Националния съвет на „Да, България!“ от 3 септември 2024 г.