
Демократична България оценява ежегодния марш, наричан от участниците в него „Луковмарш“, като неонацистка, антисемитска и расистка проява, която няма място в една демократична страна, член на Европейския съюз и НАТО.
Колоните черноризци, шестващи из центъра на София, издигат възгласи в защита на „бялата раса“, искат „от жарта на миналото“ да запалят „пламъка на бъдещето“, тяхната реторика изобилства ненавист и омраза към различните, говори се за „кръв“ и „лов на вещици“. Техни почетни гости са крайнодесни и неонацистки организации от Румъния, Испания, Германия, Австрия, Италия. Това е реч на омразата, изразена чрез скандирания и тоталитарни символи, която следва легитимно и законосъобразно да бъде ограничена в едно демократично общество, приемащо правозащитните стандарти на Съвета на Европа.
Ограничаването на тази проява не представлява нарушаване на права, а защита на висши ценности и принципи като достойнството и свободата на личността, равенството на всички пред правото, недискриминацията на основа различни признаци като раса, етнос и религия. След години на бездействие от страна на кмета Фандъкова и нейния предшественик Бойко Борисов проявата в крайна сметка бе забранена от Столичната община. Липсват обаче последващи институционални действия спрямо организаторите, разпространяващи недемократична екстремистка идеология. В същото време „маршът“ се подкрепя от т.нар. „патриоти“, коалиционни партньори на ГЕРБ на национално и общинско ниво. Това е удобна проява на двоен стандарт.
Демократична България пита председателя на ГЕРБ Бойко Борисов каква е позицията на управляващата партия по отношение на тъй наречения “Луковмарш”, осъжда ли го категорично или не? Какви действия предприемат подчинените на премиера институции за обществен ред и сигурност за превенция и разкриване на екстремистки и авторитарни групи, проповядващи агресия и омраза?
Тъй нареченият „Луковмарш“ не е легитимна проява на будни граждани, а изблик на омраза, който няма място в едно цивилизовано общество. Такива са, разбира се, и различните прояви на комунистическата идеология, нанесла толкова поражения на страната ни. Заедно с всички честни демократи, ние от Демократична България казваме: националсоциализмът и комунизмът не са мнение, а престъпление.
Още новини
“Демократична България” пита вътрешния министър и шефа на ДАНС за радикализацията сред непълнолетни и иска изслушването им в парламента
Божидар Божанов: Предлагаме агенция за кибер сигурност
“Демократична България”: От премиера и лично от Гълъб Донев зависи дали Пловдивският панаир ще бъде окончателно завладян от Георги Гергов
Ивайло Мирчев: Защо за Горанов има санкции по Магнитски, а за Борисов - не?
“Демократична България” с въпроси до OFAC, прокуратурата и ДАНС за Борисов и “Магнитски”
Ивайло Мирчев: Борисов или да отговаря, или да се оттегли
Медиатека
Божидар Божанов в "Преди всички"
Ивайло Мирчев в "Тази събота и неделя"
Атанас Славов в "Още от деня"
Позиции
“Демократична България”: От премиера и лично от Гълъб Донев зависи дали Пловдивският панаир ще бъде окончателно завладян от Георги Гергов
“Демократична България” с въпроси до OFAC, прокуратурата и ДАНС за Борисов и “Магнитски”
“Демократична България” настоява с писмо до президента Йотова да свика КСНС