Конкуренцията сваля цените и съответно ограничаването на конкуренцията е предпоставка за по-високи цени. Именно изкривяванията на конкуренцията са проблемът на пазара на горива и, ако бъдат преодолени, цените могат да бъдат по-ниски. Създаването на държавни бензиностанции няма да подобри състоянието на сектора, дори напротив. Особено обезпокоително е, когато държавата се използва, за да се ударят малките и да се облагодетелстват големите фирми.
Удариха малките бензиностанции, а сега искат да правят държавни:
- Първо приеха промените в ЗДДС, чрез които малките търговци бяха недопустимо дискриминирани и задължени да обезпечават двойно дължимото ДДС за разлика от големите вериги на пазара.
- След това приеха „картелния закон“ за горивата, гласуван от ГЕРБ, БСП и т.нар. „патриоти“, който има за цел да удари малките търговци. Въпреки няколкото редакции, утежненията са за „малките”!
Многократно от Демократична България призовавахме властта да облекчи достъпа до данъчно-акцизните складове, което ще подобри конкурентната среда. Ако нямаш достъп до склад, не можеш да търгуваш с горива. Близо четири години властта се крие от същината на проблема, а сега предлагат социалистическо решение, което е ясно, че няма да работи. Създаването на държавни бензиностанции единствено ще създаде нова корупция при закупуването на терени и строежа на съоръжения.
Какви са истинските решения, за които винаги сме настоявали:
- Да се отменят ограниченията за малките бензиностанции и да не им се пречи да работят нормално.
- Да се облекчат условията за създаване и достъпът до данъчните складове за горива, за които се знае, че през 2015 г. близо 80% за дизела и над 90% при бензина, като капацитети, се контролират от една компания – групата „Лукойл“.
- Да се въведе законодателна забрана производителите и търговците или свързани с тях лица да имат господстващо положение или концентрация в сегмента на данъчните складове.
- Данъчните складове да бъдат регулирани като обществени доставчици със задължителен, свободен и равнопоставен достъп до тях и публичност на цените за наемане, като в края на всеки месец обявяват свободните количества.
- Да се разреши използването на лицензирани данъчни и акцизни складове в съседни страни от ЕС, както това съществува от години при останалите страни-членки.
- Като краткосрочна мярка държавата може да се намеси като пазарен участник в сектора на акцизните и данъчни складове, като създаде допълнителни такива с прозрачни правила за достъп и пазарни цени за ползване или предостави свободни складови капацитети през Държавния резерв при ясна пазарна процедура.
Припомняме, че Демократична България внесе на 16 Ноември 2018 г. в парламента предложения за изменение в законодателството, чрез които да се постигнат по-ниски цени на горивата и да се осигури конкуренция в сектора. Предложенията ще намерите ТУК.
Още новини

Случаят с прокурорския син от Перник е символ на големия проблем на българската прокуратура

Слатина си върна кмета на първи тур

Демократична България” ще внесе искане за изслушване на Борислав Сарафов по случаи като “Осемте джуджета”, с Мартин Божанов- Нотариуса и др.

Божидар Божанов: Даниел Митов увисна на подкрепата на Пеевски, по модела на Калин Стоянов

Ивайло Мирчев: ГЕРБ намекнаха за оставка на Митов, но Пеевски бързо ги вкара обратно в правия път

Правителството не се справя, силно зависимо е от Пеевски и досега не е направило нито една важна реформа
Медиатека

Атанас Славов в "Денят на Дарик"

Елисавета Белобрадова гост в радио Фокус

Бойко Димитров гост в радио Фокус
Позиции

“Да, България” подкрепя инициативата за издигане на единна кандидатура за президент на демократичната общност чрез предварителни избори

ПП-ДБ внесе в парламента декларация за препотвърждаване на ангажимента на България за влизане в еврозоната на 1 януари 2026 г.

ДБ: Скандалът с контрабандните цигари в Пловдив води към Пеевски