Желанието да се освети какво се случва по темата “Нотариуса”, да се направят изводи, въз основа на които да се създадат конкретни законодателни промени, за съжаление за ГЕРБ и ДПС е конюнктура, а не реална политическа цел. Това заяви народният представител от “Продължаваме Промяната – Демократична България” Надежда Йорданова в ефира на БНР.
Тя изтъкна, че заедно с Антоанета Цонева, Божидар Божанов и Ивайло Мирчев от ПП-ДБ са задали над 40 въпроса, които да изяснят фактите и обстоятелствата около убийството на Мартин Божанов – Нотариуса. И посочи, че са се очертали няколко проблема, които трябва да намерят законодателно решение: няма законово ограничение колко време да се пазят специалните разузнавателни средства, както и ясно разписан механизъм за тяхното унищожаване; не се пази статистика колко от тези средства не са довели до създаването на веществени доказателства, които да се използват в съдебно производство; няма забрана в закона за определени лица с роднински връзки да заемат йерархични места в една и съща система.
Надежда Йорданова заяви, че гласуваната от ПП-ДБ оставката на председателя на 49-ото Народно събрание Росен Желязков е в резултат на отказа на парламента от януари насам да провежда реформи. “Част от реформите, включително и законодателството, което беше по Плава за възстановяване и устойчивост, беше сложено на трупчета. С този политически жест ние искахме отново да припомним, че ПП-ДБ ще дава своето доверие, докато има съответните реформи”, каза тя.
И припомни за двойния аршин на тогавашния председател на НС Желязков с оставките на шефа и зам.-шефа на НЗОК, в угода на излъчения от ГЕРБ зам.-председател. “Не получихме отговор, защо, въпреки че беше оттеглена оставката на бившия председател на НЗОК, Народното събрание я гласува”, каза Йорданова.
Бившият правосъден министър изтъкна, че ПП-ДБ ще бъде част управленско мнозинство само въз основа на много ясно разписано споразумение, което гарантира провеждането на реформи: “От една страна, за модернизирането на страната, от друга – довършване на съдебната реформа и назначаването на хора в регулаторите въз основа на ясни професионални принципни и гарантиран партиен неутралитет”.
Народният представител заяви, че след промените в конституцията парламентът е постоянно действащ орган и въпреки великденската ваканция и последващата предизборна кампания, не е изключено при определени кризисни ситуации Народното събрание да бъде свикано извънредно. “Нека само да си представим ситуацията каква би била, ако имаше постоянно действащо Народно събрание при сключване на договора с “Боташ”, например. Когато служебното правителство залитне в някаква посока или при кризисна ситуация, парламентът трябва спешно да се събере и да вземе решение”, категорична е Надежда Йорданова.
Още новини
Елисавета Белобрадова: Пеевски е единственият човек в България, който има интерес от зависима съдебна власт и пленена прокуратура
Ивайло Мирчев: Като зомбита се надигат мутри от 90-те, за да купуват масово гласове за Пеевски
Ивайло Мирчев: Пеевски е подхванал мутри от 90те, за да набутат партията му в следващия парламент
Божидар Божанов: Хамид Хамид от ДПС - Пеевски редовно е посещавал Антон Славчев в антикорупционната комисия
Д-р Симидчиев: Всеки пациент, който има нужда от медикаменти, трябва да има възможност да ги получи
Ако борбата с купените гласове не се случва, няма как хората да са мотивирани да излязат да гласуват
Медиатека
Елисавета Белобрадова в дебат по БТВ
Като зомбита се надигат мутри от 90-те, за да купуват масово гласове за Пеевски
Продължаваме да търпим някакви мутри от 90-те да изкривяват вота на българите
Позиции
Резолюция на Националния съвет на „Да, България!“ от 3 септември 2024 г.
Резолюция на Националния съвет на „Да, България! от 29.08.2024 г.
Концепция за предварителни избори на ПП-ДБ