Правосъдният министър Надежда Йорданова ще поиска предсрочното отрстраняване на главния прокурор след като бъде обнародвано решението на Конституционния съд (КС), заяви министър Йорданова в „Панорама“ по БНТ.
“Очакваме да бъде обнародвано решението на Конституционния съд, така както изисква Коституцията на Република България, ще изчакаме да влезе то в сила и в първия възможен момент ще сезирам Висшия съдебен съвет,” каза министърана правосъдието и добави, че времето за искане на оставки приключи, а Конституционният съд постави точка на този процес.
На въпрос какъв е смисълът от нова такава процедура при положение, че предните две са се провалили при този състав на ВСС, министър Йорданова, че като министър на правосъдието не може да приема, че една законова процедура е обречена. “Важното и новото в този момент е, че ВСС този път ще бъде длъжен да разгледа аргументите по същество, да мотивира по същество решенията си,“ каза тя.
Според министъра няма война между институциите, но “управляващото мнозинство и демократичната общественост са във война с модела на завладяната държава”. “Това е битка, която поведоха гражданите през 2020 г. на площадите“, допълни тя.
„Победата ще бъде налице тогава, когато в нашето общество започне да се увеличава усещането за справедливост и доверието в институциите. Промяната на главния прокурор е само една първа и малка крачка в тази посока“, уточни Йорданова. “Поблемът не е изцяло личностен. Ние имаме проблем с института на главния прокурор, защото той в момента е безотчетен и безконтролен. Това е ситуация, която трябва да решим, с конкретни законодателни промени.”
“Въпросът е, че освен битката за промяна на модела ние трябва да говорим и за взаимодействие между институциите и ние, разбира се, правим и това”, каза министър Йорданова и допълни, че тогава, когато държавните органи и институциите започнат да си комуникират чрез престрелки през медиите, чрез пресконференциите, това вреди на всички ни, защото руши държавността. “Институциите трябва да говорят чрез своите правомощия и чрез процедурите”, каза тя.
Министърът на правосъдието отказва да се яви в КПКОНПИ, и каза в “Панорама”, че не се е явила, защото е била привикана при напълно неясна процедура и в противоречие на закона.
„КПКОНПИ изиска от мен да представя сигналите, които съм получила в качеството си на министър срещу главния прокурор. Аз, разбира се, ще го направя това, но министърът не е нито разказвач на истории, нито е куриер на документи, така че аз ще спазя процедурата такава, каквато е изписана в закона“, заяви Йорданова.
На въпроса дали този парламент ще успее с с промените в Конституцията за съдебната система и кое от двете – промените в Конституцията или законодателните промени трябва да се случат първо, министър Йорданова заяви:
“Промените трябва да вървят успоредно. Много от задачите, които стоят за решение пред съдебната реформа могат да бъдат и трябва да се решат на законодателно ниво. Има обаче промени, включителни статутът на главния прокурор, на ВСС, които трябва да бъдат решени в Конституцията, за да бъде това решение устойчиво. Така че двата процеса трябва да вървят успоредно без да се изчакват. Аз вярвам, че НС ще положи максимално усилие да постигне консенсус за конституционни промени”, каза тя и допълни, че историческият прозорец, който България има за да реши големия, структурен проблем на съдебната власт, все повече се затваря.
Министър Йорданова е категорична, че правителството има решимостта и гръбнака да предприеме всичко необходимо за възвръщането на усещането за справедливост.
“Това мнозинство има решимост, готовност, кураж, гръбнак, да предприеме всичко необходимо така че да започне необратимия процес на възвръщането на усещането за справедливост в обществото. И да, това ще е бавен процес, защото за да има това усещане за справедливост в обществото, на всеки един от нас трябва справедливостта да му се случва постоянно в ежедневието”, заключи министъра на правосъдието.
Още новини
Общо събрание на МО Силистра
Ще бъдем безкомпромисни срещу всякакви нелегитимни влияния на ДПС-Ново начало в изпълнителната власт.
Участието на ДБ в преговорите беше проява на отговорност в условия на дълбока политическа криза.
Ще бъдем яростна опозиция всеки път, когато правителството позволява нерегламентирани влияния да определят работата и действията му.
Трябва ни правителство, готово да прекара държавата не просто през кризите, но и решително да я модернизира и да освободи институциите от корупционния захват, не виждаме това в настоящия кабинет.
Покана за Учредително събрание на местна организация в гр. Средец
Медиатека
Мартин Димитров в "Още от деня"
Ивайло Мирчев в "Делници"
Надежда Йорданова в "12+3"
Позиции
Хронология на споразуменията за правителство. И как Пеевски изпадна от тях
Позиция на “Демократична България” относно необходимостта от съставяне на редовно правителство и излизане от политическата криза
Решение на Изпълнителния съвет на „Да, България!“ за избор на председател на 51-ото Народно събрание