Технологичните гиганти трябва да осъзнаят своята отговорност в дигиталната сфера, както и да признаят, че имат влияние върху нашите общества, заяви министърът на електронното управление Божидар Божанов при участието си в конференция по време на Световния икономически форум в Давос.
Особено актуален става този въпрос в контекста на войната в Украйна и дейността на Русия чрез дезинформационни кампании.
“България е част от Източна Европа и руското влияние при нас е силно от дълго време. Русия прокарваше своите опорни точки преди войната и продължи да го прави и след началото на войната. Докато атакуват Украйна, те атакуват и цяла Източна Европа с дезинформационни кампании”, коментира Божанов, който участва в панела “Информационна сигурност и дигитално възстановяване в съвременните условия” на Ukraine House Davos.
“Русия използва европейските ценности като свободата на словото, за да подкопае свободата на словото и останалите европейски ценности. Техните канали са много, но социалните мрежи наистина са основен фокус”, добави министър Божанов.
Според него Европа е наясно с методите на действие на руската пропаганда в дигиталния свят. Фабриките за тролове популяризират анонимните уебсайтове, които разпространяват наративите на Кремъл. В същото време правителствата на европейските държави не могат просто да блокират даден уебсайт или дадена група.
“Не можем да го направим, защото след 4 години следващото правителство може да блокира нас и нашата реч. Затова трябва да действаме умно. Трябва да счупим този механизъм, а не да блокираме самата информация – правителствата не трябва да определят кое е правилно или грешно”, каза Божанов.
Той сподели пред участниците в Давос, че предложението на България в Брюксел е да се регулират алгоритмите на социалните мрежи, които усилват тролските атаки.
“Имаме много точни предложения за техническата реализация, обсъждаме ги с представители на социалните мрежи и с Брюксел. Тези компании трябва да разберат, че проблемът е в тяхното поле. Той подкопава обществения диалог в източноевропейските страни и в Европа като цяло, за да насочи общественото мнение към прокремълска позиция”, коментира Божанов.
“Технологичните гиганти трябва да осъзнаят своята отговорност в дигиталната сфера, както и да признаят, че имат влияние върху нашите общества. Не можем обаче просто да очакваме от тях самостоятелно да се противопоставят на бизнес моделите си. В този случай, както винаги е било, е необходима регулация и тя трябва да бъде интелигентна, трябва да бъде фокусирана”, добави още министърът на електронното управление.
Още новини

Христо Иванов: От големите политически цели няма да отстъпим и днес го показваме

Христо Иванов: Второто четене на конституционните промени ще е през декември

Атанас Славов: Целта е да няма корупционни дела на трупчета

“Да, България” наложи наказание “предупреждение за изключване” на Мустафа Емин

Христо Иванов: България започва да излиза от ролята на обичайния заподозрян за най-корумпирана страна

Покана за Общо събрание за МО Сливен
Медиатека

ЛИПСВАЩИ ЛЕКАРСТВА: Защо Здравната комисия сезира ДАНС и МВР

Божанов: Късаме синия талон, но да запазим "златния", КАТ може да опрости нарушение

Атанас Славов, министър на правосъдието в „Стълбището“ на Дарик
Позиции

"Да, България" ще преговаря за коалиционно споразумение с "Продължаваме промяната"

“Демократична България” внесе в НС предложение за създаване на временна комисия за изменение на конституцията

„Демократична България“: Бързо и ефикасно да бъдат неутрализирани заплахите срещу журналиста Атанас Чобанов