Столичната община е на път да ликвидира окончателно уникалния балнеоложки потенциал на София. Басейните на бившата Централна баня ще стават “зали за събития”.
Поколения софиянци добре познават и ценят едно от уникалните богатства на града – минералната вода. София и Будапеща са европейските столици с най-богата и дълга история на SPA (sana per aquam или здраве чрез вода). Ако Будапеща и до днес съхранява и развива статута си на водеща SPA дестинация в Европа (само баните “Сечени” са посещавани от над 1 мил. туристи годишно), то някогашните минерални бани и лечебни центрове на София от години се занемаряват, рушат и закриват. През 40-те г. на територията на град София и околностите му функционират следните обществени бани: Централната баня, баня Банишора, баня Мадара, банята в Гео Милев, Подуенската баня, банята в Ючбунар, банята в Лозенец, банята в Панчарево, баня Овча купел, Горна баня, банята на Банкя и банята в Княжево. Към 2018 г. от тях функционира единствено минералната баня в Панчарево
През 2011 г. Столичната община подписа договор за европейско финансиране, със средствата от който някогашната Централна баня да се превърне в музей и SPA център. Отпуснати си за 5 600 000 лв. по ОП „Регионално развитие” и 300 000 лв. от бюджета на общината. През 2014 г. приключва ремонтът на част от сградата и там се нанесе Музеят за история на София. Двата басейна към банята обаче, където вероятно е и предвидено обособяването на SPA център, продължават да се рушат. Доколко това е в съответствие с плана одобрен за европейско финансиране, не е ясно Обясненията на Столична община, че липсва инвеститорски интерес, че дебитът на минералните извори намалява, че липсват паркоместа в района и тн. не звучат убедително.
Настояваме бъдещето на софийските минерални бани, на SPA туризма и балнеолечението в София да бъде поставено на широк обществен дебат, да бъде решено съобразно интереса на жителите на града и перспективите за неговото устойчиво развитие. Убедени сме, че бюджетът на СО е достатъчен, за да се инвестира в здравето на софиянци, дори и ако към момента липсва частен интерес.
Още новини

Божидар Божанов: Предложих на Европейската комисия план за обменяне на информация за кибер атаки

Христо Иванов: Парламентът съществува заради опозицията

Депутатите ще мислят как да се създаде представителен орган на българите в чужбина

Ивайло Мирчев: “Лукойл Нефтохим Бургас” ни ощетява с по 200 млн. лв. на месец, държавата да поеме оперативния контрол над рафинерията

Депутинизацията - в управленска програма за следващите 12 месеца

Антоанета Цонева: “Демократична България” не поставя ултиматуми, а план за действие
Медиатека

Министър Божанов: Извършвани опити за кибер атаки и срещу други държавни институции, освен "Български пощи"

Министър Божанов: МС ще добави "Български пощи" в стратегическите обекти

Министър Йорданова: Законопроектът за разследване на главния прокурор ще е готов до 30 юни
Позиции

“Демократична България” внесе в НС предложение за създаване на временна комисия за изменение на конституцията

„Демократична България“: Бързо и ефикасно да бъдат неутрализирани заплахите срещу журналиста Атанас Чобанов

Категорично осъждаме нападението над център Rainbow Hub