Позиция на кмета на район “Лозенец”, Константин Павлов, относно развитието по казуса “Златен век”, публикувана в официалния му фейсбук профил:
“Престъплението „Златен век“ продължава!
На 6 ноември 2020 г. Административният съд на София-град (АССГ) отново отмени заповедта на началника на Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) за спиране на строежа на небостъргача „Златен век“. Не се изненадвам, тъй като заповедта за спиране на строежа имаше своите дефекти и очевидно беше издадена по-скоро за да се успокоят гражданите, а не за да се реши проблемът със скандалния строеж.
Цяла година, от 17 ноември 2019 г., очаквам началникът на ДНСК да се произнесе по законността на строежа, което е негово задължение.
След влизане в сила на Общия устройствен план на Столична община през 2007 г. и загубата на правно действие на разрешението за строеж, за обекта са налице всички законови предпоставки за изменение на действащия подробен устройствен план за установяване максимална допустима височина на застрояване от 26 м. (или максимум осем етажа).
Въпреки че сегашните министър на регионалното развитие, кмет и главен архитект на Столична община още през пролетта на 2019 г. заявиха, че обектът няма действащо разрешение за строеж, ръководството на общината отказва да открие процедура за изменение на действащия план.
В отговор на аргументираното искане за изменение на плана, което направих, и на питания на общински съветници от „Демократична България“ по този повод, получихме единствено несвързани обяснения защо това не може да стане.
Ето защо, настоявам:
1. Да престанат опитите на началника на ДНСК, на кмета и на главния архитект на Столична община да се крият един зад друг и зад мотивите на невлезли в сила съдебни решения.
2. Началникът на ДНСК да обжалва Решение № 6123 от 06.11.2020 г. по адм.д. № 6376/2020 г. на Административен съд София-град пред Върховния административен съд.
3. Началникът на ДНСК да изпълни задължението си по закон и да се произнесе по законността на извършеното строителство на обект „Златен век“ след 19.11.2017 г. – датата, на която разрешението за строеж е загубило правно действие.
4. Главният архитект на Столична община да открие производство за изработване и одобряване на проект за изменение на действащия подробен устройствен план по реда на чл. 135, ал. 5 от ЗУТ на основание чл. 134, ал. 1, т. 1 във връзка с ал. 2 от ЗУТ с цел привеждането му в съответствие с предвижданията на Общия устройствен план на общината с максимална височина на застрояване от 26 м.
Настоявам общественият интерес да бъде защитен!”
Още новини

Надежда Йорданова: Избирателите ни очакват конституционна съдебна реформа - наша отговорност е да намерим най-добрия начин за постигането ѝ

Атанас Славов: Единственият шанс кабинетът и парламентът да оцелеят е да се извърши конституционна реформа

Христо Иванов: Днес е време да осигурим правителство на конституционната реформа и рестарт на парламентарната република

Христо Иванов: Ще рестартираме парламентарната демокрация. Трябва устойчиво усилие, не просто сбор от гласове

Ивайло Мирчев и Мартин Димитров питат Сметната палата за неприключени одити на 14 общини и 6 институции

Ивайло Мирчев: Съгласно ли е българското служебно правителство, че в Русия има демокрация, та да изгоним противник на Путин?
Медиатека

Константин Павлов: Напълно възможно е да излезем с общ кандидат, който от ноември да е кмет на София

Бойко Димитров: Още през 2020 г. предложихме План за пътна безопасност в София, но нямаше отговор от ГЕРБ

Симеон Ставрев: Целият полицейски ресурс в София е зает с опазването на незаконно шествие, вместо да се ангажира с войната по пътищата
Позиции

"Да, България" ще преговаря за коалиционно споразумение с "Продължаваме промяната"

“Демократична България” внесе в НС предложение за създаване на временна комисия за изменение на конституцията

„Демократична България“: Бързо и ефикасно да бъдат неутрализирани заплахите срещу журналиста Атанас Чобанов