В Министерския съвет се подготвя автоматичен механизъм, чрез който при екстремни цени на електрическата енергия и форсмажор да се определя конкретна компенсация, обяви в интервю за БНТ депутатът от “Демократична България” и зам.-председателят на парламентарната Комисия по енергетика Ивайло Мирчев.
Механизмът ще бъде въведен с промени в Закона за енергетиката, които Мирчев се надява да минат бързо в парламента и мораториумът върху цените на тока, който, по думите му, е “ужасно решение”, да бъде отменен далеч преди края на срока му на действие – 31 март.
“Вярвам, че до 1 юли и след това няма да има промяна в цената за регулирания пазар, защото няма аргументи за това”, каза още зам.-председателят на енергийната комисия в НС. Според него трябва да се приключи с покупката на електрическа енергия само за ден напред – “не може това да е 20% от сделките в Германия и 80% в България”. Трябва да преминем към дългосрочни договори, каза Мирчев и даде за пример собствениците на оранжерии. Те не биха се отказали да засаждат зеленчуци, както правят мнозина сега, ако има предвидимост на енергийния пазар и ако задейства автоматичният механизъм за компенсация.
Според Мирчев в енергийната ни система има достатъчно резерви, за да поддържаме цените адекватни. “Продължаваме да не можем да вкараме от Катар газ, който е 3 пъти по-евтин от руския, защото Бойко Борисов построи “Турски поток”, който е 3 пъти по-дълъг от газовата ни връзка с Гърция, а тя 6 години още не може да бъде построена”, каза Мирчев.
На въпрос, защо с приетите промени в Закона за енергетика съставът на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) се намалява от 9 на 5 души, Мирчев отговори, че в Европа подобни регулатори варират от 1 до 9 души. Освен това регулаторите в КЕВР няма сами да вземат решения, а ще бъдат подпомагани от специализирана администрация.
“Въпросът е има ли регулатори в България. Няма. Очакваме КЕВР да стане истински независим регулатор”, каза Ивайло Мирчев. И даде за пример как премиерът Борисов бе призовал Комисията за финансов надзор “да размаже физиономията” на собственика на “Еврохолд”, а Комисията за защита на конкуренцията след толкова години още не може да установи има ли картел в цените на горивата.
Според Мирчев Еврокомисията отлично знае, че в България няма работещи регулатори и целта на новото управляващо мнозинство с реформирането им е да не може някой да звънне по телефона и да каже – тая компания ще я удариш, другата ще я щадиш.
Мирчев отхвърли обвиненията на опозицията, че с промените в изискванията за кадрови подбор на членовете на КЕВР управляващите слагат ръка върху нея. “Разширени са възможните компетенции, разширихме критериите, защото в този сектор някой винаги някъде е бил”, каза Мирчев. И като доказателство, че промените в биографичните изисквания за членове на енергийния регулатор не са правени за конкретни хора припомни как депутат от ГЕРБ е размахвал от парламентарната трибуна плик с името на Васил Щонов като предопределения нов шеф на КЕВР, а той дори не е подал документи за кандидатстване. “Единият кандидат за поста е на “Продължаваме промяната”, другият – на “Има такъв народ”, не знам дали са подходящи, ще ги изслушаме”, каза Мирчев. Но призна, че познава добре единия от кандидатите да оглави регулаторния орган – зам.-министърът на енергетиката Светослав Тодоров, който през 2017 г. е бил кандидат-депутат на “Да България” в Ст. Загора.
“Има хора и в КЕВР, и в Българския енергиен холдинг, и в Електроенергийния системен оператор, които обслужват определени интереси за милиарди. И Цацаров, и Гешев, ако си гледаха работата като главни прокурори, тази върхушка в енергетиката нямаше да действа”, каза Ивайло Мирчев.
Депутатът призова и за създаване на орган, който да консултира и коригира общините при обявяваните от тях обществени поръчки, тъй като корупционният елемент там е много силен, а не всички имат и административен капацитет. Мирчев даде за пример уличното лед осветление, което в България често е некачествено. “В Европа няма под 5 години гаранция за улично лед осветление, а в България тя е 1-2 г. Не може всяка община да има експертиза за умното лед осветление”, каза Мирчев.
Още новини

Ако продължим да се делим по този начин, ГЕРБ със сигурност ще се върне на бял кон

Действието на “Спаси София” представлява политическа недооценка. В новата ситуация от „Да, България!“ ще бъдем мост за постигане на съгласие в полза на софиянци

Ако има решение за АЕЦ Белене, то е в интерес на Путин и ще нанесе щета на бюджета ни за 1,2 млрд.

Ще оставим другите партии да си „играят“ на вотове на недоверие, a ние ще продължим да правим реалните опозиционни действия

Пеевски е като жрица на любовта с букет от венерически болести, заразява всеки, до когото се докосне

Скандалът в МВР с разкрития контрабанден канал сериозно притеснява както управляващите, така и управляващия ги – Делян Пеевски, който не иска нито едно парче информация да достигне до народните представители
Медиатека

Ивайло Мирчев в "Денят с Веселин Дремджиев"

Божидар Божанов в "Денят ON AIR"

Ивайло Мирчев в "Още от деня"
Позиции

ДБ: Скандалът с контрабандните цигари в Пловдив води към Пеевски

Декларация от „Демократична България“ относно гарантирането на справедлив и траен мир в Украйна и укрепването на отбраната и сигурността на България и Европа

Хронология на споразуменията за правителство. И как Пеевски изпадна от тях