Подкрепата срещу високите цени на енергоносителите за домакинствата трябва да е насочена към действително нуждаещите се, а тази за бизнеса ще продължи, но без диктат от улицата. Това стана ясно от интервю по “Нова нюз” на зам.-председателя на парламентарната комисия по енергетика от “Демократична България” Ивайло Мирчев.
Той обяви, че се обсъждат 13 мерки на стойност около 2 млрд. лв. за енергийна подкрепа за домакинствата, но тези пари не трябва да се дават “на калпак”. “Не може един човек с голяма къща и с басейн да си топли басейна и да получи от държавата повече от този, който няма средства за нормално отопление у дома”, каза Мирчев.
Според депутата най-обсъжданата сега идея – да се връщат 25 стотинки на зареден литър гориво на бензиностанциите до 50 литра месечно, е още в суров вид. По думите му, трябва да се изпипат техническите условия как тя да се реализира, но това трябва да стане бързо, за да бъдат подпомогнати хората сега, а не да се чака с месеци да се изгражда електронна система на бензиностанциите за това кой да има право на подобен електронен ваучер.
Мярката ще продължи поне до края на годината, после планът е да има други мерки, ако кризата с цената на горивата и войната в Украйна продължат, уточни Мирчев.
Той припомни и финансовите предложения на “Демократична България” за облекчаване на микробизнеса – прагът за регистрация по ДДС да бъде увеличен от 50 000 на 100 000 лв. и после на 166 000 лв. Като човек от бизнеса знам много добре колко е важно това, каза депутатът.
Мирчев заяви още, че не оспорва правото на бизнеса да протестира срещу скъпия ток, но че е можело преди 1-2 години фирмите да сключват дългосрочни договори за електрическа енергия. Както например в Германия, където 80 на сто от фирмите са имали дългосрочни договори преди старта на ценовия ръст. “Тогава цената на тока нямаше да я усетят. Но бизнесът не е виновен, тогавашните управляващи го съветваха да излиза на борсата и да купува ден за ден, което доведе до скока на цените на електроенергията”, каза депутатът от ДБ.
Ивайло Мирчев съобщи, че досега са изплатени 4 млрд. лв. енергийни компенсации към бизнеса и подчерта още, че подкрепата за бизнеса ще продължи. “Но не може с извиване на ръце, защото тези милиарди са взети от всички данъкоплатци. Още повече, че за разлика от други страни, у нас никой не е попречил на бизнеса да увеличава цените на стоките и услугите, като в същото време получава компенсации за поскъпналия ток”, каза зам.-председателят на комисията по енергетика в Народното събрание.
Още новини

Христо Иванов: Задължително е да има правителство с втория мандат

Надежда Йорданова: Приемането на механизъм за контрол и разследване на главния прокурор е новината, от която зависи бъдещето на България

Атанас Славов: Промените в НПК са важна стъпка към сериозна реформа на прокуратурата

Христо Иванов за записа на Радостин Василев: Целта е да няма правителство

Трудовата книжка става електронна с приета на първо четене поправка “Божанов” в КТ

Военният министър след въпрос на Ивайло Мирчев: Твърдението за изпращане на български войски в Украйна е невярно
Медиатека

Бойко Димитров: Още през 2020 г. предложихме План за пътна безопасност в София, но нямаше отговор от ГЕРБ

Симеон Ставрев: Целият полицейски ресурс в София е зает с опазването на незаконно шествие, вместо да се ангажира с войната по пътищата

Стела Николова: Битката за Варна ще бъде епична. Следващият кмет ще трябва да оправя цялата каша, забърквана от ГЕРБ 12 години
Позиции

"Да, България" ще преговаря за коалиционно споразумение с "Продължаваме промяната"

“Демократична България” внесе в НС предложение за създаване на временна комисия за изменение на конституцията

„Демократична България“: Бързо и ефикасно да бъдат неутрализирани заплахите срещу журналиста Атанас Чобанов