Машинното гласуване е елемент на националната сигурност, защото чрез него схемите на купения вот намаляват, заяви Ивайло Мирчев от ”Демократична България”.
Той го оприличи на хибридните двигатели на автомобилите, тъй като са междинния етап преди преминаването към електронно гласуване. Но също така ги вижда като средство за провеждането на по-честни избори.
“Голямата цел на “Демократична България” е въвеждането на електронното дистанционно гласуване.
Машинното гласуване е като хибридните автомобили и не го разглеждаме като панацея. Но то е доста по-добро от бюлетините. Нарушенията с тях достигнаха вселенски мащаби“, каза Мирчев в предаването “Лице в лице” по bTV.
Според него единственото притеснения за изборите е опитът да бъдат извивани ръцете на държавата от доставчика на машините. В същото време симулаторът, който инициативата “Ти броиш” пусна за тестване, се възприема много положително, най-вече от възрастните избиратели.
“Нашите доброволци излязоха в цялата страна, за да покажат на хората как да гласуват без притеснение като сме симулирали изцяло интерфейса при машинното гласуване. Възрастните хора са много любопитни, имат желание и се справят изключително добре, така че нямаме притеснения в тази посока”, каза Мирчев.
Според него когато преди две години “Демократична България” е обявила, че дигитализацията е сред основните й приоритети, всички са приели това несериозно. След това обаче са я включили в програмите си.
“Ако дигитализацията беше въведена в България, всичко щеше да бъде прозрачно за обществото и медиите. Дигитализацията означава и добри инвестиции. Тук са изхарчени милиарди, но нямаме нищо, свързано с електронното правителство”, Каза Мирчев, който е кандидат за депутат в Бургас и 25-и МИР в София.
Мирчев посочи като пример на провала в икономиката факта, че големи технологични инвеститори заобикалят България, защото не вярват, че тук може да се направи голяма инвестиция. Той даде пример с “Майкрософт”, “Тесла” и “Гугъл” и подчерта, че досега държавата не е работила в тази посока.
“Има едно основно правило – дигитализация и дигитално управление не се прави от аналогови хора. Държавата не се вълнува от това, защото схемата на работа не е някой да търси високотехнологично производство, а да се правят магистрали и да се краде от язовири с петорни цени”, добави той.
“Свидетели сме на корупция на всички нива. Но Бойко Борисов вече го няма и никой не иска да партнира с него. От тук нататък партиите на промяната трябва да помислят как да влязат в коловоза на модернизацията и икономическото развитие”, каза още Мирчев.
Още новини

Депутатите от ДБ Ивайло Мирчев и Мартин Димитров дадоха на прокуратурата решение на Сметната палата, оневиняващо шефа на АПИ

Христо Иванов: Задължително е да има правителство с втория мандат

Надежда Йорданова: Приемането на механизъм за контрол и разследване на главния прокурор е новината, от която зависи бъдещето на България

Атанас Славов: Промените в НПК са важна стъпка към сериозна реформа на прокуратурата

Христо Иванов за записа на Радостин Василев: Целта е да няма правителство

Трудовата книжка става електронна с приета на първо четене поправка “Божанов” в КТ
Медиатека

Бойко Димитров: Още през 2020 г. предложихме План за пътна безопасност в София, но нямаше отговор от ГЕРБ

Симеон Ставрев: Целият полицейски ресурс в София е зает с опазването на незаконно шествие, вместо да се ангажира с войната по пътищата

Стела Николова: Битката за Варна ще бъде епична. Следващият кмет ще трябва да оправя цялата каша, забърквана от ГЕРБ 12 години
Позиции

"Да, България" ще преговаря за коалиционно споразумение с "Продължаваме промяната"

“Демократична България” внесе в НС предложение за създаване на временна комисия за изменение на конституцията

„Демократична България“: Бързо и ефикасно да бъдат неутрализирани заплахите срещу журналиста Атанас Чобанов