“Лукойл Нефтохим” може да работи изцяло с венецуелски петрол, който да замести напълно сорта Уралс, заяви депутатът от “Демократична България” и зам.-председател на парламентарната комисия по енергетика Ивайло Мирчев в интервю за предаването “Въпросите” по ТВ1.
“Да продължаваме зависимостта си от Русия не е в изгода на България, включително като продължава да се внася руски петрол през Бургас след позволението от Брюксел”, каза той.
По думите му, от 2007 г. рафинерията не плаща данък печалба, а на входа и на изхода ѝ, подобно на много български предприятия през 90-те години на миналия век, е застанала регистрираната в Швейцария “Литаско”. Тя продава нефта на рафинерията и после изкупува готовия продукт.
“Руският нефт, който е сорт Уралс, се продава на Бургаската рафинерия с 35 долара отстъпка от цената, но ние не го усещаме, когато зареждаме гориво”, каза Мирчев. И добави, че вместо по 25 стотинки на литър, потребителите у нас можеха да бъдат компенсирани със 75 стотинки, ако нещата се случваха по правилния начин.
Мирчев препотвърди позицията на “Демократична България”, че трябва да има строг мониторинг над “Лукойл Нефтохим” или дори държавата да поеме оперативния контрол над рафинерията. И припомни, че в Италия и в Германия са поели по този път, който наистина е на крачка преди национализацията, а в Румъния рафинерията на “Лукойл”, която също не е плащала данък печалба, изведнъж се е оказала рязко на печалба. Това се е случило, по думите на депутата, защото техните регулатори и институции работят. “Нашата цел е рафинерията да работи, но честно”, заяви Ивайло Мирчев.
По думите му, пристанищният терминал на “Лукойл” в Бургас практически не е българска територия, като преди дори е било по–зле, като не са били допускани ревизори. “Трябва да имаме силна държава. ДБ няма да спре да се бори да излезе истината за “Лукойл”. Ние не сме срещу бизнеса, голяма част от нас се занимават с бизнес, но това не е честен бизнес”, заяви депутатът.
Мирчев обясни, че при потребление от около 3 млрд. куб. м газ годишно и гарантиран 1 милиард от Азербайджан, останалите 2 млрд. куб. м България трябва да осигури от 3-4 различни източника, за да диверсифицира доставките. И то като част от обща европейска поръчка, за да е по-изгодна цената. Той изрази надежда това да се случи до няколко седмици и увери бизнеса и домакинствата, че газ ще има и че той ще е по-евтин от руския.
Помолен да коментира острото изявление на вицепремиера Калина Константинова в началото на седмицата срещу украинските бежанци, Мирчев определи като недопустим подобен начин на комуникация. В същото време заяви, че “Константинова като вицепремиер върши страхотна работа”.
По думите му, като цяло българската държава не се справя с кризата. “Проблемът не е на Константинова, а че нямаме работещи институции, не е работа на вицепремиера да прави микромениджмънт”, каза Ивайло Мирчев.
Още новини

Христо Иванов: От големите политически цели няма да отстъпим и днес го показваме

Стела Николова: Време е да гарантираме правата на психично болните пациенти

Христо Иванов: Второто четене на конституционните промени ще е през декември

Атанас Славов: Целта е да няма корупционни дела на трупчета

“Да, България” наложи наказание “предупреждение за изключване” на Мустафа Емин

Христо Иванов: България започва да излиза от ролята на обичайния заподозрян за най-корумпирана страна
Медиатека

ЛИПСВАЩИ ЛЕКАРСТВА: Защо Здравната комисия сезира ДАНС и МВР

Божанов: Късаме синия талон, но да запазим "златния", КАТ може да опрости нарушение

Атанас Славов, министър на правосъдието в „Стълбището“ на Дарик
Позиции

"Да, България" ще преговаря за коалиционно споразумение с "Продължаваме промяната"

“Демократична България” внесе в НС предложение за създаване на временна комисия за изменение на конституцията

„Демократична България“: Бързо и ефикасно да бъдат неутрализирани заплахите срещу журналиста Атанас Чобанов