Не можем да направим правителство с ГЕРБ, това е категорично. Ако получим третия мандат, ще разговаряме с партиите от досегашната четворна коалиция за съставяне на правителство. Това заяви народният представител от „Демократична България“ Ивайло Мирчев в интервю за БНР.
„Трябва да убедим ПП, ИТН и БСП, че трябва да си сложим хоризонт до местните избори и тогава да направим избори 2 в 1. Или до януари 2024 г., защото е важно да влезем в Еврозоната“, каза Мирчев.
Той е категоричен, че на страната е нужно стабилно управление, като посочи като една от причините тежката икономическа криза в Европа, която според него скоро ще се отрази и на България. А за да дойдат парите по Плана за възстановяване и устойчивост, трябва да бъдат приети определени закони, за което пък е нужен работещ парламент.
Депутатът припомни, че по-голямата част от европейските страни вече инвестираха или договориха средствата по Плана, като успяха да вземат и големи заеми. Но в България на този етап няма развитие по темата.
Другите силни аргументи, изтъкнати от Мирчев, срещу предсрочните избори сега, са влизането ни в Еврозоната и в Шенген. Ако изпуснем валидната засега дата за влизане в Еврозоната – 1 януари 2024 г., с оглед кризата, която се задава, вероятността България да влезе в Еврозоната преди 2030-та става много малка”, изтъкна депутатът.
Що се отнася до съдебната реформа, че гласовете за съдебна реформа в това Народно събрание са само на ДБ, ПП, част от ИТН и БСП, каза Мирчев. И припомни, че в предизборната кампания на ГЕРБ е присъствала точката за съдебна реформа, но на този етап без реални резултати от депутатите на партията.
“Ако искаме Гешев и като цяло гешевци да няма на поста главен прокурор, трябва да направим промени в конституцията. А за да можем да направим промени ни трябват 160 гласа. В предизборната кампания на ГЕРБ пише, че те искат съдебна реформа. Ние обещахме същото. Но “Демократична България” инициира създаването на парламентарна комисия за промяна на конституцията, в която те не искат да вземат участие”, каза още той.
Мирчев коментира и дискусиите за връщане на хартиените бюлетини, като категорично заяви, че “Демократична България” ясно и последователно показва, че е против. “Хартиените бюлетини са символът на манипулациите. Според мен няма да успеят да постигнат мнозинство за връщането им, тъй като ние сме си свършили домашното в парламента в максималната възможна степен да убедим и отделни депутати, че това не е разумно”, добави политикът. И изрично спомена достойното поведение на двама депутати от БСП – Крум Зарков и Благовест Кирилов, които гласуваха различно от своята парламентарна група и против предложението в дневния ред на парламента да влезе предложение за връщане на хартиения вот.
Още новини

ДБ: В бюджета ще подкрепяме само десни мерки и тези за еврозоната

Антоанета Цонева: Хартиената коалиция в момента управлява страната

Залагаме нови, по-високи изисквания към сметосъбиращите фирми, за да бъде София осезаемо по-чиста.

Същността на нашата икономическа политика е да намалим харчовете в бюджета, да увеличим фискалната дисциплина в държавата и да стимулираме икономиката

Странно е затишието на отношенията между президента и Делян Пеевски

Ако има заговор, в него са Пеевски, президентът и “Възраждане”, които имат общ интерес от нови избори
Медиатека

Антоанета Цонева в "Още от деня"

Д-р Симидчиев в "Денят на Дарик"

Бойко Димитров в "Кой говори"
Позиции

Декларация от „Демократична България“ относно гарантирането на справедлив и траен мир в Украйна и укрепването на отбраната и сигурността на България и Европа

Хронология на споразуменията за правителство. И как Пеевски изпадна от тях

Позиция на “Демократична България” относно необходимостта от съставяне на редовно правителство и излизане от политическата криза