Необяснимо е защо всички държави в Източна Европа с изключение на Унгария са предоставили оръжие на Украйна, част от тях са получили модерни западни еквиваленти, а България остава единствената страна в региона, която не е дарила старо съветско въоръжение на Киев. Това заяви депутатът от “Продължаваме Промяната – Демократична България” Ивайло Мирчев в хода на изслушването на министъра на отбраната Димитър Стоянов пред парламентарната комисия. Мирчев го упрекна, че не подхожда достатъчно активно, а само протоколно по темата за превъоръжаването по т.нар. триъгълни сделки.
“В момента можем да предоставим оръжие на Украйна и чрез триъгълни сделки да получим възможност за алтернативно превъоръжаване от западните ни съюзници. Докато продължавате да работите само с писма, България ще остане най-големият склад за съветско въоръжение в Източна Европа. Вие като бивш офицер от Българската армия трябва да сте най-загрижен за нейното бързо и спешно превъоръжаване”, подчерта Мирчев.
Преди това народният представител зададе въпрос към министъра дали България може да закупи американско военно оборудване за няколкостотин милиона долара, ако предостави на Украйна стара съветска техника за противовъздушна отбрана. Стоянов отговори, че е некоректно да се говори за стари съветски железа, защото те са осигурени от българските политици, а не от служебния кабинет. Министърът заяви, че секретар от военновъздушните сили на САЩ му е отказал да предостави изтребители F-16 като заместители на МиГ-29, а вместо това го е насърчил да експлоатира съветските самолети, колкото се може по-дълго. Той отхвърли обвиненията в липса на инициативност на служебния кабинет, който продължава да работи по проектите за превъоръжаване, наследени от управлението на ГЕРБ-ВМРО.
“Служебният кабинет положи сериозни усилия, за да се стигне до триъгълни сделки, но времето за това беше тотално изпуснато от последното редовно правителство”, заключи Стоянов.
Още новини
ДБ: Първата работа на правителството е масиран саботаж на еврозоната
Всяко колебание на България по пътя към мястото ѝ в центъра на Европа буди подозрение дали не искат да ни отведат някъде другаде.
Напълно реалистично е от 1 януари 2026 г. да влезем в еврозоната, ако преодолеем тези саботажи, които извършват управляващите
ПП-ДБ останаха сами в подкрепа на еврозоната. Независимостта на БНБ трябва да е национален приоритет
Общо събрание на МО Силистра
Ще бъдем безкомпромисни срещу всякакви нелегитимни влияния на ДПС-Ново начало в изпълнителната власт.
Медиатека
Елисавета Белобрадова в "ДЕНЯТ ON AIR"
Мартин Димитров гост в "bTV radio"
Ивайло Мирчев гост в подкаста на "Offnews"
Позиции
Хронология на споразуменията за правителство. И как Пеевски изпадна от тях
Позиция на “Демократична България” относно необходимостта от съставяне на редовно правителство и излизане от политическата криза
Решение на Изпълнителния съвет на „Да, България!“ за избор на председател на 51-ото Народно събрание