Сега България гледа гордо. На страната ни не могат да бъдат поставяни ултиматуми и тя не може да бъде изнудвана, заяви народният представител от “Демократична България” Ивайло Мирчев по повод изгонването на 70 руски дипломати. Според него броят им е могъл да бъде по-голям заради голямата диспропорция в числеността на двете мисии.
“Аз се чудя защо изгонените дипломати не бяха 71 със самата г-жа Митрофанова. Иначе подобно нещо не се е случвало в предишни години и ние знаем защо – защото тогава България трябваше да обслужва интересите на Владимир Путин. България тогава се страхуваше”, заяви той в предаването “120 минути” по bTV.
Ивайло Мирчев потвърди, че на закритото заседание в парламента са били изнесени притеснителни данни за влиянието на руските служби до върховете на държавното управление.
“Получихме уверения от ДАНС, че този списък на хора с дипломатически статут е резултат на дългогодишни усилия на българското контраразузнаване. Ние не сме имали съмнение какво правят голяма част от руските дипломати в България”, добави той.
Ивайло Мирчев подчерта, че един от приоритетите на “Демократична България” е укрепването на българските специални служби, които са в изключително лошо състояние и не обслужват националния интерес.
“България не се слави с особено доверие сред чуждите партньори. Случаят “Капитан Андреево” го доказва. Хем искаме да влезем в Шенген, хем чуждите служби многократно ни сигнализират за проблемите там. Българската държава обаче 12 години не предприема действия в тази посока”, каза той.
Народният представител не вярва в опитите на ГЕРБ и ДПС да разведряват отношения с останалите партии с евроатлантическа ориентация, сред които и “Демократична България”.
“Трябват доста повече стъпки, за да можем да им повярваме, защото Иван Гешев все още е главен прокурор. Ние не разполагаме със 160 депутати, за да го махнем веднага. Ако ГЕРБ и ДПС имат волята, биха могли да ни помогнат. На този етап не виждаме сериозни индикации този катарзис да се е случил”, каза той.
“Ако наистина някой има претенцията, извън евроатлантизма и западния си поглед, то нека се присъедини и да направим прословутата съдебна реформа. Порочният модел ще се разгради тогава, когато главният прокурор е различен и повече гешевци не могат да станат главни прокурори. И когато едно-две правителства влязат в затвора”, коментира Мирчев.
Депутатът от “Демократична България” припомни, че акостирането заедно с Христо Иванов на брега на летните сараи на Ахмед Доган в парка “Росенец” преди две години е дало импулс за събуждане в обществото за необходимостта от промени.
“Много хора тогава казваха, че за тях това е било вдъхновение. От там започна голямото разплитане. Случаят “Росенец” беше моделът на държавата, в който всички институции бяха принудени да обслужват един конкретен човек. Разграждането на този модел е голяма задача и ще отнеме още време”, коментира той.
Още новини
Божидар Божанов: Нашата идея е да се обединим около непартиен, но достатъчно разпознаваем общественик за премиер, подкрепен от широк кръг партии.
Ивайло Мирчев: Бойко Борисов да излезе от храста и да каже какво мисли за искането за имунитета на Пеевски.
Божидар Божанов:Ако не се беше разцепило ДПС, щеше да има правителство на Пеевски и ГЕРБ.
Антоанета Цонева:Търсим надпартиен и равноотдалечен от политическите сили кандидат-премиер, за да може широко мнозинство да подкрепи антикорупционна и проевропейска програма
“Да, България” получи сигнал за рекет от Делян Пеевски и призова Борислав Сарафов да му поиска имунитета
Божидар Божанов: Главчев не успя да излезе изпод сянката на Пеевски
Медиатека
Ивайло Мирчев в "Денят с Веселин Дремджиев"
Божидар Божанов в "Още от деня"
Бойко Борисов да излезе от храста и да каже какво мисли за искането за имунитета на Пеевски
Позиции
Резолюция на Националния съвет на „Да, България!“ от 3 септември 2024 г.
Резолюция на Националния съвет на „Да, България! от 29.08.2024 г.
Концепция за предварителни избори на ПП-ДБ