Прагът на максималния осигурителен доход да не се увеличава през 2022 г. Зад тази позиция единодушно се обявиха след проведена в петък в централата на “Да, България” среща представители на асоциациите от сектор “Информационни технологии” с председателя на парламентарната група на “Демократична България” Христо Иванов и депутатите Ивайло Мирчев и Божидар Божанов.
Предложеното от съпредседателя на “Продължаваме промяната” Асен Василев увеличение на максималния осигурителен праг с 15% от догодина засяга предимно ИТ сектора, където трудовите възнаграждения са високи, но който работи на светло и осигурява най-голяма добавена стойност в икономиката. Работодателите в бранша, които отдавна са направили своите бюджети за 2022 г., изразиха недоумение, че се лансират промени в данъчно-осигурителното законодателство в 12 без 5 и без всякакво обсъждане. Те се опасяват, че това ще намали конкурентоспособността на ИТ фирмите и е сигнал за несигурна данъчно-осигурителна среда в България пред чуждите пазари и компаниите майки.
Представителите на Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии (AIBEST), Българската асоциация по информационни технологии (БРАИТ), Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ), Българска работодателска асоциация иновативни технологии (БРАИТ), Българска стартъп асоциация (БЕСКО) и Фондация “Клъстер информационни и комуникационни технологии” (ИКТ Клъстер) настояха за предвидимост в данъчно-осигурителното законодателство, както и промените да се извършват с участието на всички заинтересовани страни. Според тях е необходима промяна на целия пенсионно-осигурителен модел, а не дефицитите в държавното обществено осигуряване да се покриват чрез увеличаването на осигурителните прагове.
Христо Иванов увери работодателите от ИТ бранша, че няма споразумение за увеличаване на максималния осигурителен праг след проведените преговори за съставяне на коалиционна управленска програма между “Продължаваме промяната”, БСП, “Има такъв народ” и “Демократична България”. Той обяви, че “Демократична България” ще настоява в 47-ото Народно събрание промени в осигурителното законодателство да влязат в сила най-рано от 2023 г. и то след задълбочен дебат. Ивайло Мирчев напомни, че “Демократична България” още от учредяването си през 2018 г. твърдо и последователно отстоява позицията да не се увеличава максималният осигурителен праг.
Участници в материала:
Още новини
Ако първата политическа сила е решила да се откаже от това да прави правителство, защото не може да се отдели от Пеевски, това е сериозен проблем.
В тази разделена България, премиерът не трябва да е поляризираща фигура
Ивайло Мирчев: Въпросът, на който всички политици да отговорят е „Искаме ли да променим страната си?“
Искаме оставката на министъра на вътрешните работи заради стотици сигнали и имена за купуване на гласове, включително за това как МВР подпомага купуването на гласове.
Докато не решим проблема с политическата и икономическата корупция, ние не можем да продължим напред
Декларация за освобождаване на институциите и изборния процес от корупционни влияния
Медиатека
Ако първата политическа сила е решила да се откаже от това да прави правителство, защото, например, не може да се отдели от Пеевски, това е сериозен проблем
Надежда Йорданова в "Събуди се"
Ивайло Мирчев гост в "Панорама"
Позиции
Резолюция на Националния съвет на „Да, България!“ от 3 септември 2024 г.
Резолюция на Националния съвет на „Да, България! от 29.08.2024 г.
Концепция за предварителни избори на ПП-ДБ