ГЕРБ, “Възраждане” и “ДПС – Ново начало” в един тон говорят за нови избори. Изглежда сякаш те постоянно искат избори, които ще предизвикат още по-голяма криза, ще задълбочат проблемите на България и ще могат да оправдаят евентуално управление на тези политически сили с участието на Делян Пеевски.
Много съм притеснен от бюджета за 2025-а, разработен от Министерството на финансите. Има въпроси, които изглеждат крайно рискови за финансовата стабилност в България. На първо място общите разходи нарастват със 17.5 млрд. лева, което е рекорден и заплашителен ръст. Също така е предвидено нарастване на приходната част с 20 млрд. лева, което изглежда крайно нереалистично и трудно изпълнимо.
Предвидено е и увеличаване на осигурителната тежест с общо 5%, което е нарушение на огромния консенсус, изграден в последните години за запазване на ниските данъци. Този консенсус е в основата на икономическото развитие на България. Опитват се и да отменят увеличението на прага на регистрация по ДДС, което ние от ПП-ДБ предложихме. Искаме това увеличение да стане 166 000 лева от 2025-а година и това вече е одобрено от Народното събрание като помощ за 200 000 фирми. Служебният кабинет иска да отмени и това.
Основният проблем в този бюджет е, че няма преглед на разходните политики и липсва намаляването на неефективни разходи. Единственото намаляване на разходи, което е записано в бюджета, е намаляването на разходите за издръжка с 10%. Това е огромната липса. Ако допуснем 17.5 млрд. лева допълнителни разходи, това само по себе си е дефиниция за наближаваща криза в България. Необходимо е оптимизиране на разходите и то така, че растежът им да бъде сравним с това, което беше миналата година, а не 17.5 млрд. лева.
Само правителството може ефективно да съкрати разходите. Ние за съжаление не можем да предприемем такива действия. Парламентарният опит в България и други страни показва, че в момента всички искат да харчат предизборно, което силно ме притеснява. Имаме взривоопасна комбинация от прекалено раздут бюджет като разходи, с нереалистични приходи, който попада в ръцете на депутати, желаещи да харчат още.
Нереалистично е да съберем 20 млрд. лв. повече приходи от следващата година. Това, което се предлага като увеличаващи се приходи от амнистията, изглежда силно преувеличено. Засега няма повишаване на основните данъци, ставките по ДДС и корпоративен данък остават същите. Ако допуснем тези допълнителни разходи и догодина изпуснем дефицита от контрол, то следващото, което ще кажат е: “Сега трябва да вдигаме данъците.”
Днес ние трябва да направим максимума, за да овладеем бюджетния дефицит и растежа на разходите. Открих нещо в мотивите за бюджета, което е драматично важно. За 2024-а година в мотивите е записано, че дефицитът е бил 3.3% и те щели да направят необходимото да го съкратят на 3%. България има служебен кабинет, който започна разюздано да харчи. Дадоха 86 млн. лева на селектирани общини под управлението на ГЕРБ и ДПС и сега се оказва, че още за тази година имаме проблем с дефицита, което заплашва влизането ни в еврозоната. Правителството на Главчев се превърна в голям риск за финансовата стабилност
-Мартин Димитров в „Твоят ден“ по Nova News
Още новини
ПП-ДБ останаха сами в подкрепа на еврозоната. Независимостта на БНБ трябва да е национален приоритет
Общо събрание на МО Силистра
Ще бъдем безкомпромисни срещу всякакви нелегитимни влияния на ДПС-Ново начало в изпълнителната власт.
Участието на ДБ в преговорите беше проява на отговорност в условия на дълбока политическа криза.
Ще бъдем яростна опозиция всеки път, когато правителството позволява нерегламентирани влияния да определят работата и действията му.
Трябва ни правителство, готово да прекара държавата не просто през кризите, но и решително да я модернизира и да освободи институциите от корупционния захват, не виждаме това в настоящия кабинет.
Медиатека
Мартин Димитров в "Още от деня"
Ивайло Мирчев в "Делници"
Надежда Йорданова в "12+3"
Позиции
Хронология на споразуменията за правителство. И как Пеевски изпадна от тях
Позиция на “Демократична България” относно необходимостта от съставяне на редовно правителство и излизане от политическата криза
Решение на Изпълнителния съвет на „Да, България!“ за избор на председател на 51-ото Народно събрание