Има политически консенсус за устойчиви инвестиции в армията в следващите 15-20 години, заяви по БНТ съпредседателят на „Демократична България“ Христо Иванов в коментар за заседанието на Консултативния съвет по национална сигурност при президента във вторник.
„Дълго време както политиците, така и общественото мнение си мислехме, че като сме в НАТО, няма нужда да мислим за отбрана. Както имаше преди време един плакат с малко куче до голямо – присъединили сме се към едно голямо куче и сме спокойни. Сигурността на България има своята цена и трябва да сме готови да я плащаме“, каза Иванов. И съобщи, че на вчерашния КСНС всички участници са били конструктивни и са се обединили около идеята, че трябва да имаме устойчива инвестиционна политика в отбрана с хоризонт 15-20 г.
Съпредседателят на ДБ подчерта, че в определени области трябва изцяло да преизградим нашия отбранителен капацитет, да се възползваме от новите технологии и да влезе едно ново поколение в армията. Защото не става дума само за купуване на въоръжение, а и за научно и технологично развитие и за развитие на човешкия капитал. Кадри, преминали в служба на отечеството, както в Израел, САЩ, Турция, Гърция и пр. след като напуснат въоръжените сили, отново са на преден план като професионалисти. „Отбраната е много повече възможност, отколкото някакъв разход“, каза Иванов.
По думите му, огромните суми, които трябва да се инвестират в отбрана не са най-големия проблем – в състояние сме да харчим 2 на сто от БВП за нея, но и далеч по-малки бюджети не сме успявали да усвоим. Инвестиционните военни проекти не се вписват в една бюджетна година и идеята е при неусвояване в нейните рамки да не се връщат обратно в бюджета и да се предвиждат наново в следващия, а, образно казано, да стоят в една целева касичка.
Въпреки отпадането на непосредствената заплаха от руска инвазия в Украйна, според Иванов не е време да се успокояваме. „Путинският режим има стратегия за качване на напрежението, шантаж на международната общност до ръба и после връщане, непредсказуемост, това е, метафорично казано, добре въоръжен тероризъм. Сигналът на Путин е – днес война няма да има, но може да реша друго“, каза Иванов. Защото според него целта на Москва не е да завземе Луганската република или някакви парчета от Украйна, а да превърне Източна Европа, вкл. България, в ексклузивна сфера на влияние на Русия. Така че ние да трябва да питаме господаря на Кремъл – може ли да се превъовъжаваме.
Иванов коментира и новото развитие по казуса „Барселонагейт“ след пратените от испанските власти документи по евентуалната къща на Бойко Борисов в Барселона. Според Иванов нова нишка по случая няма: „Гешев е клиент на Борисов, Борисов е клиент на Гешев, пазят си гърбовете“. И повтори за пореден път, че формацията му ще използва всички легални средства за реформиране на прокуратурата и отстраняване на главния прокурор.
Още новини

Ивайло Мирчев и Мартин Димитров питат Сметната палата за неприключени одити на 14 общини и 6 институции

Ивайло Мирчев: Съгласно ли е българското служебно правителство, че в Русия има демокрация, та да изгоним противник на Путин?

Депутатите от ДБ Ивайло Мирчев и Мартин Димитров дадоха на прокуратурата решение на Сметната палата, оневиняващо шефа на АПИ

Константин Павлов: Напълно възможно е да излезем с общ кандидат, който от ноември да е кмет на София

Христо Иванов: Задължително е да има правителство с втория мандат

Надежда Йорданова: Приемането на механизъм за контрол и разследване на главния прокурор е новината, от която зависи бъдещето на България
Медиатека

Константин Павлов: Напълно възможно е да излезем с общ кандидат, който от ноември да е кмет на София

Бойко Димитров: Още през 2020 г. предложихме План за пътна безопасност в София, но нямаше отговор от ГЕРБ

Симеон Ставрев: Целият полицейски ресурс в София е зает с опазването на незаконно шествие, вместо да се ангажира с войната по пътищата
Позиции

"Да, България" ще преговаря за коалиционно споразумение с "Продължаваме промяната"

“Демократична България” внесе в НС предложение за създаване на временна комисия за изменение на конституцията

„Демократична България“: Бързо и ефикасно да бъдат неутрализирани заплахите срещу журналиста Атанас Чобанов