Промените в Конституцията показват, че в България е възможно да се постига съгласие около национални цели. Това заяви лидерът на “Да, България” Христо Иванов, след като измененията в основния закон на страната бяха одобрени със 165 гласа на трето четене в Народното събрание.
“Промените в Конституцията са истинското начало на съдебната реформа. Те дават възможност с последващите изменения в Закона за съдебната власт и процесуалните закони и най-вече с предстоящите кадрови решения да доизградим и постигнем целите, които сме си поставили”, заяви Иванов.
Народният представител от “Продължаваме Промяната – Демократична България” отново очерта целите на реформата – истинска независимост на българския съд по европейски стандарт, отчетна, ефективна и модерна прокуратура, която служи на закона, и справедливо правосъдие. Иванов добави, че българската политическа система трябва да използва постигнатия консенсус като платформа за бъдещи съгласия, за да продължи институционалното разграждане на корупционния модел в страната.
“Този корупционен модел в различни периоди е олицетворяван от различни образи, но неговото разграждане е въпрос на институционално действие. Важното на промените е, че успяхме да изградим политически консенсус, независимо от взаимните обвинения през годините. Важното е, че можахме да фокусираме политическия дебат и политическото действие върху институционалните решения, а не персоналните атаки”, подчерта Иванов.
Според Иванов всички трябва да са наясно, че след конституционните промени предстои сериозна работа с промяна в устройствените и процесуалните закони, както и с важни кадрови решения, засягащи двата нови съвета във ВСС и инспектората към него, прокуратурата и ВАС.
“Ние знаем кой е губещият от корупционния модел. Това е цялото ни общество и именно затова се борим срещу съществуването на този модел. Резултатът ще бъде устойчив само ако имаме истински институционални мерки в това отношение”, заключи Иванов.
Още новини
ДБ: Първата работа на правителството е масиран саботаж на еврозоната
Всяко колебание на България по пътя към мястото ѝ в центъра на Европа буди подозрение дали не искат да ни отведат някъде другаде.
Напълно реалистично е от 1 януари 2026 г. да влезем в еврозоната, ако преодолеем тези саботажи, които извършват управляващите
ПП-ДБ останаха сами в подкрепа на еврозоната. Независимостта на БНБ трябва да е национален приоритет
Общо събрание на МО Силистра
Ще бъдем безкомпромисни срещу всякакви нелегитимни влияния на ДПС-Ново начало в изпълнителната власт.
Медиатека
Елисавета Белобрадова в "ДЕНЯТ ON AIR"
Мартин Димитров гост в "bTV radio"
Ивайло Мирчев гост в подкаста на "Offnews"
Позиции
Хронология на споразуменията за правителство. И как Пеевски изпадна от тях
Позиция на “Демократична България” относно необходимостта от съставяне на редовно правителство и излизане от политическата криза
Решение на Изпълнителния съвет на „Да, България!“ за избор на председател на 51-ото Народно събрание