Съпредседателят на “Демократична България” Христо Иванов заяви, че няма тайни договорки за вдигане на ветото пред Северна Македония за започване на преговори за членство в Европейския съюз.
Той добави, че промяната може да бъде направена само с решение на Народното събрание, което вече гласува рамкова позиция, обвързваща правителството.
“Всички партии в Народната събрание сме потвърдили позицията си за Северна Македония пред президента на заседание на КСНС. Не може един човек да поема каквито и да е ангажименти”, каза той пред журналисти в парламента.
Христо Иванов заяви, че е споделил позицията с европейските партньори, както и необходимостта всяко решение по въпроса да се вземе от Народното събрание.
“Няма натиск от ЕС, няма извиване на ръце, нито срокове. Но и нямаме интерес да произвеждаме легенди, които ни поставят в унизително положение. Трябва да защитим националните ни интереси, но както винаги съм казвал – това включва и РСМ да стане част от европейското семейство”, коментира той.
“Партньорите ни от ЕС питат как могат да помогнат. Ако се върви към промяна, тя трябва да минава през много сериозен ангажимент на европейските институции за защита на нашата позиция. Това не спор между България и РСМ, а между България като член на ЕС и една държава, която е кандидат-член”, добави Иванов.
Според него вече се забелязва успокояване на тона сред коалиционните партньори в рамките на днешния ден по тази и други спорни теми.
“Няма да има предсрочни парламентарни избори към момента. Колегите осъзнават отговорността, която имаме към управлението на страната и вярвам, че споровете ще бъдат решени. Надявам се, че емоциите ще минат”, каза той.
Той изрази надежда, че изборът за управител на БНБ ще бъде решен конструктивно, тъй като е един от факторите, които създават напрежение. “Виждам стъпки в тази посока”, каза той.
Още новини

Няма да мълчим, когато виждаме, че има нездраво влияние в институциите и не се случва най-доброто за България

Не може лидерът на управляващата партия да коментира възнаграждения на журналисти, да поставя под въпрос възможността за медиен плурализъм в България. Това е първа крачка към ограничаване свободата на всички граждани.

Ние ще продължим да настояваме за кандидати с високи нравствени и морални качества, доказани професионалисти, които не могат да бъдат изнудвани, при избора на всички регулатори

Когато се засягат чувствителни интереси - политически или на определени хора от бизнеса, прокуратурата работи селективно и поръчково по висшите етажи на властта

Борисов или държи отворена вратата за забавяне на еврозоната, или умишлено се създава впечатление за извънредно тежка ситуация, за да може ГЕРБ да оберат каймака и да излезе, че те са свършили всичката работа, ако влезем в еврозоната

Как е възможно гражданска активистка група да установи местоположението на Петьо Еврото, а българските служби за сигурност и МВР не успяват?
Медиатека

Ивайло Мирчев в "Панорама"

Божидар Божанов в "Делници"

Свилен Трифонов в "ДEНЯТ ON AIR"
Позиции

Хронология на споразуменията за правителство. И как Пеевски изпадна от тях

Позиция на “Демократична България” относно необходимостта от съставяне на редовно правителство и излизане от политическата криза

Решение на Изпълнителния съвет на „Да, България!“ за избор на председател на 51-ото Народно събрание