Терминалът за опасни товари на пристанището в Бургас, където са изградени резервоари за 50 000 тона сярна киселина, е изграден с тежък мирис на корупция, обявиха народният представител от “Демократична България” Ивайло Мирчев и бившият общински съветник Димитър Найденов.
Разследването на Найденов от февруари насам е стигнало до извода, че терминалът е изграден без задължителната Оценка за въздействието на околната среда (ОВОС). Световната практика е такива терминали за опасни товари да се изграждат далече от населените места, за да няма риск за населението.
“Можем да гадаем защо не е проведена процедурата по ОВОС от тогавашния директор на РИОСВ-Бургас. Това се случва винаги, когато е необходимо да се избегне общественото обсъждане и за да не могат гражданите на Бургас да разберат какво се случва”, коментира Найденов в живо включване.
Мирчев и Найденов заявиха, че ще отправят питане до министъра на околната среда и водите Борислав Сандов за реакция по темата.
“Ще се обърне ли той към прокуратурата, която да поиска от съда отмяна на решението на РИОСВ-Бургас за строежа на терминала? И ако това решение бъде отменено в съда, какво ще последва? Имаме ли незаконен строеж на специализиран терминал за сярна киселина? Това са въпросите, които ни вълнуват”, добави Найденов.
“Цялата мощ на държавата е била впрегната да се обслужи интереса на един олигарх, приближен до бившия премиер Борисов. Община Бургас също има отдел “Екология”, който е проспал изграждането без ОВОС и обществено обсъждане. Отново става въпрос за тежък мирис на корупция”, добави той.
Още новини

Манол Пейков спечели Награда за европейски гражданин за 2023-та г.

Ивайло Мирчев: Предлагаме допълнителна военна помощ за Украйна

Хартиената трудова книжка стана електронна

Христо Иванов: От големите политически цели няма да отстъпим и днес го показваме

Стела Николова: Време е да гарантираме правата на психично болните пациенти

Христо Иванов: Второто четене на конституционните промени ще е през декември
Медиатека

ЛИПСВАЩИ ЛЕКАРСТВА: Защо Здравната комисия сезира ДАНС и МВР

Божанов: Късаме синия талон, но да запазим "златния", КАТ може да опрости нарушение

Атанас Славов, министър на правосъдието в „Стълбището“ на Дарик
Позиции

"Да, България" ще преговаря за коалиционно споразумение с "Продължаваме промяната"

“Демократична България” внесе в НС предложение за създаване на временна комисия за изменение на конституцията

„Демократична България“: Бързо и ефикасно да бъдат неутрализирани заплахите срещу журналиста Атанас Чобанов