Ден след като даде официалния старт на националната си кампания за парламентарните избори на 11 юли, днес Демократична България” откри и кампанията си в чужбина. Това стана на среща на водача на листата в 26 МИР София област д-р Александър Симидчиев с българската общност във Виена.
Събитието е реализирано от организацията на “Да, България” във Виена и в него с въпроси се включиха както дошлите на място в кино CineCenter, така и зрители в социалните мрежи. Българската общност се интересуваше от широк кръг теми – от здравеопазване, през социални политики, култура и енергетика, до въпроси свързани дейността на Симидчиев в краткия живот на 45-ия парламент. Той определи опита си от миналото Народно събрание като “най-интензивното учение, което съм преживявал”.
“Шареността, която имаше в последния парламент, за мен лично беше много полезна, защото тя в много по-голяма степен отразява богатството на желания и нужди на хората, които гласуват”, каза пулмологът, който оглавяваше Здравната комисия в предишния парламент. А мечтата си за следващото Народно събрание обрисува така: “Много би ми се искало, освен да се върне парламентаризмът в залата, да се върне духът на съзнанието, че човекът, който те представлява там, е най-добрият.”
“Едно от нещата, за които в Демократична България се борим, е да се взимат решения в интерес на голяма група от хора. Във фундамента на всичко е справедливостта. А справедливостта минава през ефективна, работеща правораздавателна система. За мен справедливостта е нещо изключително важно и законността трябва да върви в посока към справедливостта, т.е. крайната цел на доброто законотворчество е да има справедливост”, коментира Александър Симидчиев.
В коментар за ролята на българите в чужбина за развитието на държавата той ги определи като “изнесени сензори” – онази ценна връзка, която може да бъде “вносител” на добри практики.
“Хората в чужбина са хората, които най-често виждат и позитивите, и негативите в държавите, в които работят. И ако тази информация може бързо да се транслира, особено позитивите – хубавият пример да може систематично да се връща обратно в държавата и да я подпомага. Хората от чужбина са основният инвеститор в държавата, но не само финансово. Хората могат да помагат и с реални, осмислени предложения, въпросът е да има кой да ги чуе в държавата”, каза Симидчиев.
На въпрос по кои теми би търсил сътрудничество с други формации в следващото Народно събрание, той каза, че е важно да е ясно кои са приоритетите и какво ще се прави за постигането им. Поясни и кои са разделителните линии.
“За мен червена линия е всяко нещо, което продължава статуквото, а статуквото е безотговорното калинкизиране в нашата държава – хора, които са на определени постове, не защото могат да направят нещо, а защото някой е решил, че може да получава средства от това.”
Още новини
“Демократична България” потвърждава позицията си, че изборът на номинацията за министър-председател и съставът на Министерски съвет следва да се обсъжда на лидерска среща след постигане на окончателно съгласие по споразумението за управление.
Правната комисия прие на предложените от ПП-ДБ промени в Закона за съдебната власт, които целят спиране на процедурата за избор на Сарафов за главен прокурор
Общо събрание на МО Бургас
Преброителни центрове за всеки 20 000 избиратели.
Позиция на ДБ във връзка с преговорите за редовно правителство
Срещите между Демократична България, ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН продължават
Медиатека
Симеон Ставрев в "ДЕНЯТ ON AIR"
Надежда Йорданова в "120 минути"
Божидар Божанов в "Говори сега"
Позиции
Позиция на “Демократична България” относно необходимостта от съставяне на редовно правителство и излизане от политическата криза
Решение на Изпълнителния съвет на „Да, България!“ за избор на председател на 51-ото Народно събрание
Резолюция на Националния съвет на „Да, България!“ от 3 септември 2024 г.