Декларация на парламентарната група на “Демократична България”
Уважаеми колеги,
Днес в Народното събрание се проведе среща на народни представители, членове на Комисията по външна политика, с министъра на външните работи на Украйна г-н Дмитро Кулеба и водената от него делегация. В центъра на дискусията беше поставен въпросът за оказване на всякаква необходима помощ на Украйна, включително военна. Представителят на българската общност в Украйна и депутат в украинския парламент г-н Кисе заяви, че от руската агресия на територията на Украйна загиват и много хора с български произход и настоя за оказване на военна помощ.
Министър Кулеба ясно заяви: „Украйна ще спечели тази война – 100%“. Този кураж, дързост и смелост вижда целия свят. Затова ние сме длъжни да разгледаме възможността за военно-техническа помощ за Украйна, за да може украинският народ да защити живота, свободата, честта на своите граждани от руската агресия. За нас от “Демократична България” е нетърпимо да гледаме военните престъпления – мъченията, изнасилванията, убийствата, на цивилни, за които спомена и външният министър.
Всяка една държава е голяма колкото е голямо нейното достойнство. В този смисъл България не е малка страна. И колко сме големи, зависи от нашата способност да разберем мащаба на настоящия исторически момент, а не от територията ни, още по-малко от плахостта на определени политически сили и техните лидери.
Не можем да излезем във Великденска ваканция със спокойни сърца преди да разгледаме решението за предоставяне на военно-техническа помощ на Украйна. Затова настояваме още в днешното заседание на Комисията по външна политика от 15 ч. то да бъде разгледано. Заедно с това настояваме хуманитарната помощ за украинските бежанци да не спира, каквито заявления бяха дадени от представители на държавни институции. Наш дълг като държава, изповядваща демократичните и общочовешки ценности, е да предоставим всяка помощ на хората, бягащи от агресора.
Вярваме, че България ще прояви солидарност и ще остане вярна на своя исторически и цивилизационен избор.
Още новини

Ако има решение за АЕЦ Белене, то е в интерес на Путин и ще нанесе щета на бюджета ни за 1,2 млрд.

Ще оставим другите партии да си „играят“ на вотове на недоверие, a ние ще продължим да правим реалните опозиционни действия

Пеевски е като жрица на любовта с букет от венерически болести, заразява всеки, до когото се докосне

Скандалът в МВР с разкрития контрабанден канал сериозно притеснява както управляващите, така и управляващия ги – Делян Пеевски, който не иска нито едно парче информация да достигне до народните представители

ДБ: Борисов се страхува от разкритията за контрабандните канали

Свилен Трифонов: Предложените от управляващите мерки за пътна безопасност наподобяват кризисен пиар
Медиатека

Божидар Божанов в "Денят ON AIR"

Ивайло Мирчев в "Още от деня"

Бойко Димитров в "Делници"
Позиции

ДБ: Скандалът с контрабандните цигари в Пловдив води към Пеевски

Декларация от „Демократична България“ относно гарантирането на справедлив и траен мир в Украйна и укрепването на отбраната и сигурността на България и Европа

Хронология на споразуменията за правителство. И как Пеевски изпадна от тях