ПП „Движение Да България“ призова Народното събрание да ратифицира Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие (Истанбулската конвенция). Конвенцията е важен правозащитен инструмент, който се основава на други, ратифицирани от България международни актове за правата на човека. Защитата на правата на човека и равенството на всички пред правото, вкл. забраната на всяка форма на дискриминация, основана на полов признак, са основни принципи и на Конституцията на Р България. Като страна пълноправен член на Съвета на Европа, България има ангажимент да ратифицира Конвенцията, както и да измени вътрешното си законодателство, за да приложи част от нейните основни положения особено в сферата на наказателното право.
В тази връзка, заявяваме категорично, че предметът и обхватът на Конвенцията са пределно ясни – на първо място, тя се прилага към всички форми на насилие над жени, включително домашното насилие, което засяга предимно жените; на второ място, страните се насърчават да прилагат Конвенцията по отношение на всички жертви на домашно насилие като се обръща особено внимание на жените жертви на насилие, основано на пола.
Нищо в този акт не е свързано с развихрилата се през последните седмици пропагандна кампания, която подменя кардинално смисъла и съдържанието на документа. Конвенцията не въвежда и не е насочена към защита нито на еднополовите бракове, нито на „трети пол“ или друг пол, различен от мъжкия и женския. Целенасоченото спекулиране с термините, употребени в акта, е преди всичко, за да се постави знак за равенство между европейските ценности и принципи, защитаващи правата на човека и равенството на всички граждани пред правото, и различни пропагандни клишета, изработени в политическите лаборатории на Кремъл.
Съществена част от кампанията срещу ратифицирането на акта има за цел да разколебае нашата принадлежност към цивилизационната общност на държавите в Европа, които защитават ценностите и принципите на правата на човека, демокрацията и правовата държава, върху които са изградени Европейския съюз и Съветът на Европа.
Като отчитаме допуснатата неточност в превода на български език на понятията „пол“ и „социален пол“ (джендър), която ще бъде отстранена по официален ред, настояваме, българските институции еднозначно да се ангажират с публичната защита на необходимостта от ратификацията на Конвенцията.
За да не се допусне каквато и да е спекулация в общественото пространство с определени текстове от акта, предлагаме ратификацията да се съпътства с декларация в следния смисъл: „Република България декларира, че ще прилага Конвенцията в съответсвие с принципите и разпоредбите на Конституцията на Р България.“
Ратификацията на Конвенцията е важен политически тест за състоянието на българската демокрация и зрелостта на българското гражданско общество.
Още новини

Няма да мълчим, когато виждаме, че има нездраво влияние в институциите и не се случва най-доброто за България

Не може лидерът на управляващата партия да коментира възнаграждения на журналисти, да поставя под въпрос възможността за медиен плурализъм в България. Това е първа крачка към ограничаване свободата на всички граждани.

Ние ще продължим да настояваме за кандидати с високи нравствени и морални качества, доказани професионалисти, които не могат да бъдат изнудвани, при избора на всички регулатори

Когато се засягат чувствителни интереси - политически или на определени хора от бизнеса, прокуратурата работи селективно и поръчково по висшите етажи на властта

Борисов или държи отворена вратата за забавяне на еврозоната, или умишлено се създава впечатление за извънредно тежка ситуация, за да може ГЕРБ да оберат каймака и да излезе, че те са свършили всичката работа, ако влезем в еврозоната

Как е възможно гражданска активистка група да установи местоположението на Петьо Еврото, а българските служби за сигурност и МВР не успяват?
Медиатека

Ивайло Мирчев в "Панорама"

Божидар Божанов в "Делници"

Свилен Трифонов в "ДEНЯТ ON AIR"
Позиции

Хронология на споразуменията за правителство. И как Пеевски изпадна от тях

Позиция на “Демократична България” относно необходимостта от съставяне на редовно правителство и излизане от политическата криза

Решение на Изпълнителния съвет на „Да, България!“ за избор на председател на 51-ото Народно събрание