ДЕМОКРАТИЧНА БЪЛГАРИЯ – СТАРА ЗАГОРА остро възрява срещу решението на територията на регионалната библиотека „Захари Княжески“ да бъде създаден „Руски център“, предоставен на фонд „Руский мир“. Този акт е осъществен без санкцията на Общинския съвет – Стара Загора. За него става ясно в предложението на Кмета на общината от т.2. от дневния ред за сесията на ОбС, насрочена за 29.11.2018, в която е записано да се възстановят на средства към делегирания бюджет на библиотека „Захарий Княжески“, изразходвани за изграждането на „Руски център“ в сградата на библиотеката. Разходите за преустройство на помещенията – читални и заемна с всичките им фондови единици – възлизат на 13 480 лева. Те са изплатени от делегирания бюджет на библиотеката и оказват негативно влияние върху финансовото състояние на тази културна институция. Неясни за обществеността остават въпросите:
- Кой и кога е взел решението за изграждане на руския център;
- Какви преговори са водени с фонд „Руский мир“ и кои са представителите на Община Стара Загора, участвали в тях;
- Какви документи са подготвяни и подписвани и как са обвързани правно и финансово;
- Кои са представителите на фонд „Руский мир“ и какъв е мандадът им;
- Има ли реално съкращаване на помещенията на Регионалната библиотека в нейн ущърб;
- Предвиден ли е юи има ли договор за наем и за покриването на режийни разходи, които да се поемат от руския център;
- Кой е разпоредил от делегирания бюджет на библиотеката да бъдат изплатени средствата за преустройството ѝ.
Припомняме, че със свое решение от 30.04.2015 год. Общинският съвет е предоставил възможност в СОУ „Максим Горки“ да бъде създаден руски информационен център. Защо и кому беше нужно той да бъде съсредоточен точно в сградата на библиотеката? Библиотеките на първо място са средище на духовността на и опазване на националната идентичност. С този акт общинската администрация, без санкция на ОбС и обществени обсъждания, обезпечава с публични средства „Руския център“ и става проводник за навлизането в Стара Загора на един от най-мощните идеологически и пропагандни институти на Путин – фонд „Русский мир“.
ДЕМОКРАТИЧНА БЪЛГАРИЯ – СТАРА ЗАГОРА категорично възразява срещу почти криминалния начин на създадаване на руския центът на територията на библиотека „Захари Княжески“. Настояваме пред Кмета на Общината г-н Живко Тодоров за отговори на поставените въпроси.
Призоваваме компетентните институции да се самосезират и направят обстойна проверка, заради породените съмнения от злоупотреба с власт и публични средства.
България е член на ЕС и НАТО и младите хора изповядват европейските ценности. Кому и за какво би бил активен партньор център, зад който стои мощната идеологическа пропаганда на Кремъл?
Още новини

Ивайло Мирчев: В ДБ всички са наясно, че хвърчат глави, щом някой опита да топне пръст в меда

Божидар Божанов: Следващият президент на България трябва да бъде с ясен прозападен и проевропейски профил

Радев се опитва да създаде паника сред хората. Той много добре знае, че спестяванията на хората не са застрашени, но умишлено повдигна тази тема.

Ивайло Мирчев: Антикорупционната комисия действа като ОПГ под политическа маска

Ивайло Мирчев: Вчера Румен Спецов се яви като рекламен агент на Пеевски

Ивайло Мирчев: Борисов мълчи за “Турски поток”, след като ЕК ни каза, че по него тече руски газ
Медиатека

Божидар Божанов в "Офанзива"

Ивайло Мирчев в "Седмицата на Дарик"

Ивайло Мирчев в "Още от деня"
Позиции

“Да, България” подкрепя инициативата за издигане на единна кандидатура за президент на демократичната общност чрез предварителни избори

ПП-ДБ внесе в парламента декларация за препотвърждаване на ангажимента на България за влизане в еврозоната на 1 януари 2026 г.

ДБ: Скандалът с контрабандните цигари в Пловдив води към Пеевски