ДО: ПРЕЗИДЕНТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
МИНИСТЪРА НА ФИНАНСИТЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН РАДЕВ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ГЕРДЖИКОВ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН АНАНИЕВ,
Изтече срокът от 2 седмици, даден от министър-председателя г-н Огнян Герджиков, за анализ на действията на предходното правителство.
“Да, България” Ви призова още на 31 януари 2017 г. да бъде разширен обхватът на проверките с пълна ревизия на дейността на синдиците на Корпоративна търговска банка (н). Нашият аргумент е, че с бездействия и ненавременни действия те създават рискове от вторично разграбване на активите на фалиралата банка и увреждат интересите на кредиторите й.
Все още не сме получили отговор на нашето искане.
На 9 февруари 2017 г. синдиците на КТБ публикуваха отчета си за януари и “анализ на информацията относно собствеността върху активи със значителни размери на длъжници на банката”. В този отчет особено впечатлява ниската стойност на постъпилите през януари суми – 257 520 лева.
Това потвърждава нашите опасения, че синдиците, контролирани от Фонда за гарантиране на влоговете на гражданите в банките (ФГВГБ), не предприемат своевременни действия за попълване на масата на несъстоятелността на КТБ (н).
Незадоволителните към момента резултати ни карат да се съмняваме дали ще бъде достигната и консервативната прогноза на “Аликс Партнърс” за 15% събираемост на активите на КТБ (н). Наред с това експерти на “Да, България!” не откриха в публикувания отчет и анализ на синдиците данни за авоари на КТБ в чужбина.
Смятаме, че отчетът страда от сериозни непълноти и отново настояваме за проверка на дейността и санкции при констатирани нарушения – както за синдиците, така и по отношение на управителното тяло на ФГВБ.
Във връзка с казуса КТБ (н), “Движение Да България” настоява президентът г-н Румен Радев да разсекрети стенограмата от заседанието за КТБ, провело се при държавния глава на 29 юни 2014 г., с парламентарно представените политически сили.
Смятаме, че това е информация от надделяващ обществен интерес, която би спомогнала за изясняване на обстоятелствата и отговорността на широк кръг лица, свързана с последвалата несъстоятелност на Корпоративна търговска банка.
Председател на ПП „Движение Да България“
Христо Иванов
Още новини

Решение на Националния съвет на “Да, България!”

Христо Иванов: “Демократична България” трябва да дефинира дългосрочните цели на страната от десни позиции

Атанас Славов: Бих предложил задължителна консултация с парламентарните групи при формиране на служебно правителство

Антоанета Цонева: Рекордните 1 милиард лева ще бъдат заделени за капиталова програма и публични инвестиции в общините

Христо Иванов: Дискусията за промени в Конституцията тече по график, следващото разглеждане ще бъде на 8 декември

Антоанета Цонева: Когато един или друг министър предизвика критики, това не трябва да се превръща в своеобразна размяна на заложници
Медиатека

Христо Иванов: Няма да търпим замитане под килима на ексцесии и злоупотреба със сила от страна на полицията

Ивайло Мирчев за исканата смяна на шефа на ДАНС: Президентът да постъпи по-зряло

Ивайло Мирчев: Трябва да преведем страната през кризите, а не да си броим министрите
Позиции

"Да, България" ще преговаря за коалиционно споразумение с "Продължаваме промяната"

“Демократична България” внесе в НС предложение за създаване на временна комисия за изменение на конституцията

„Демократична България“: Бързо и ефикасно да бъдат неутрализирани заплахите срещу журналиста Атанас Чобанов