За да не се стига до пореден локдаун при навлизащата четвърта ковид вълна, трябва да се обединим и да се ваксинираме, за да създадем обществен имунитет. Това призова пулмологът и депутат от “Демократична България” д-р Александър Симидчиев.
“Дали четвъртата вълна ще бъде много висока, или ще бъде разтлана и широка, зависи от поведението ни като общност. Това е стратегическият отговор към тази заплаха и нещото, което ще реши какво ще се случи при нас, а не индивидуалното действие на един човек”, каза Симидчиев във видео разговор с народния представител Манол Пейков във фейсбук, в който отговаряше на въпроси на потребители.
Симидчиев обясни начина, по който работят ваксините и заяви, че с тях боледуването протича по-рядко и леко, с по-малко странични ефекти и много по-малко загинали хора.
“Ние се раждаме с абсолютно празна имунна система, която не знае срещу какво ще трябва да се бори. Това, което правят ваксините, е да дадат малка част от причинителя. Ваксинопрофилактиката промени коренно съвременната медицина и няма нужда да боледуваме, за да развием имунен отговор”, каза той.
Пулмологът изтъкна, че за да излязат на пазара, ваксините задължително трябва да преминат през 3 фази на проучване. Добави, че страничните ефекти от тях се появяват на базата на това с каква честота са в популацията и не могат да продължат повече от 2 месеца.
“Страничните ефекти, които можем да очакваме, са не по-малко от 1 на 10 000. Няма опасност да се появят някакви редки странични ефекти, защото вече има твърде много приложени дози. 99.9% от неочакваните реакции се описват в рамките на около 60 дни след прилагането на ваксината. Всички странични ефекти с по-дълъг период са резултат от някакъв друг фактор, който е настъпил след прилагането на ваксината”, добави той.
Д-р Симидчиев уточни, че при новия индийски щам ефикасността от ваксинацията на ниво популация със сигурност е спаднала. Посочи, че е изключително важно да се спазват мерките, за да се сведе разпространението на вируса до минимум.
“Вирусът има един единствен стратегически приоритет и това е той да оцелява. Когато ние му сложим някаква пречка, намаляваме с 30-40 % възможността той да действа. Единственото 100-процентово ефикасно нещо, е да използваме изцяло интелекта на нас като общество срещу гените на този вирус, което значи да използваме маски, да спазваме дистанция, да поддържаме хигиена и да се ваксинираме”, каза той.
Александър Симидчиев заяви, че ваксинацията на децата не е проблем, но не е крайно необходима, защото при тях рисковете са само от разпространение на вируса. Подчерта, че абсолютен приоритет е ваксинацията на учителите и хората, които се занимават с деца.
Целия разговор гледайте тук.
Още новини

Христо Иванов: Задължително е да има правителство с втория мандат

Надежда Йорданова: Приемането на механизъм за контрол и разследване на главния прокурор е новината, от която зависи бъдещето на България

Атанас Славов: Промените в НПК са важна стъпка към сериозна реформа на прокуратурата

Христо Иванов за записа на Радостин Василев: Целта е да няма правителство

Трудовата книжка става електронна с приета на първо четене поправка “Божанов” в КТ

Военният министър след въпрос на Ивайло Мирчев: Твърдението за изпращане на български войски в Украйна е невярно
Медиатека

Бойко Димитров: Още през 2020 г. предложихме План за пътна безопасност в София, но нямаше отговор от ГЕРБ

Симеон Ставрев: Целият полицейски ресурс в София е зает с опазването на незаконно шествие, вместо да се ангажира с войната по пътищата

Стела Николова: Битката за Варна ще бъде епична. Следващият кмет ще трябва да оправя цялата каша, забърквана от ГЕРБ 12 години
Позиции

"Да, България" ще преговаря за коалиционно споразумение с "Продължаваме промяната"

“Демократична България” внесе в НС предложение за създаване на временна комисия за изменение на конституцията

„Демократична България“: Бързо и ефикасно да бъдат неутрализирани заплахите срещу журналиста Атанас Чобанов