Управлението не може да зависи от адхок мнозинства, трябва да се договори публично и на принципна основа парламентарна подкрепа за ключови политики. Това заяви в интервю за БНР зам.-председателят на парламентарната група на “Демократична България” Атанас Славов.
“Изразяваме подкрепа за всички ключови приоритети на правителството, но ясно казваме, че не може да се разчита на адхок мнозинства, защото за гражданите няма да е ясно на каква основа са формирани. Сяда се на преговори, казва се – държим на тези 3, 4 или 5 ключови неща и те се договарят”, каза Славов. И добави, че това включва и партия “Има такъв народ”, която се е подписала под ключови мерки в коалиционното споразумение за управление.
Славов изрази надежда, че това управление има живот поне още няколко месеца, в които трябва да се даде ход на ключовите приоритети и да се търси подкрепа за тях в Народното събрание, включително от опозицията. Ако не, отиваме на избори, макар и това да не е най-доброто решение за страната, добави той. И уточни, че националните съвети на партиите в коалицията “Демократична България” ще вземат ключовите решения за по-нататъшното политическо поведение.
“Демократична България” ще внесе своите предложения между двете четения на законопроекта на антикорупционната комисия КПКОНПИ, който “Продължаваме промяната” обяви, че ще внесе, каза още Атанас Славов, който е и член на парламентарната правна комисия. По думите му е имало очакване за поне още едно обсъждане на проекта в коалиционен формат, но явно развитието на ситуацията в последните дни е мотивирало ПП да побързат.
На няколкото по-концептуални обсъждания досега ИТН са възразявали срещу разследващите правомощия на председателя на КПКОНПИ. Големият въпрос беше, как гарантираме независимостта на антикорупционния орган, който ще се избира от парламента, каза Славов. Предложението на ДБ е било членовете на КПКОНПИ да се избират от квоти на Народното събрание, президента и съдебната власт. “Когато той е политически избран само то Народното събрание, с обикновено мнозинство, как гарантираш липса на политическо влияние”, акцентира юристът. По думите му, отговорът на ИТН е бил решенията на антикорупционния орган да се вземат с единодушие, но всички останали в коалицията възразили, че това може да блокира работата му.
ИТН са имали притеснения и за разследващите функции на КПКОНПИ. Славов обясни, че инспекторите трябва да преценяват има ли основание за разследване. А за новите разследващи функции на комисията ще има сериозни гаранции срещу произвол. Първо, разследването трябва да приключи с обвинителен акт или с искане за продължаване на наказателното разследване, т.е. ще има съдебен контрол над работата на КПКОНПИ, какъвто досега нямаше. Отделно ще има обществен контрол чрез парламентарната антикорупционна комисия, пред която комисията ще се отчита на всеки три месеца. Освен това инспекторите и самата комисия ще могат да оспорват отказите на прокуратурата да образува досъдебно производство и да работи в следващите фази по делата, каза още Славов.
По думите му, 80-90 на сто от този нов закон са действащо право и в момента. Новото са разследващите функции, съдебният и парламентарен контрол и повишената защита на подателите на сигнали. И ДБ застава зад този законопроект, защото основните му елементи са част от коалиционното споразумение.
Атанас Славов заяви още, че кандидатурата на Бойко Рашков, който е авторитетен професионалист, доказал се в годините, не е била обсъждана с “Демократична България” и коалицията тепърва ще вземе своето решение по нея. Освен това не е ясно дали Рашков трябва да заеме мястото на Сотир Цацаров начело на сегашната КПКОНПИ, или на бъдещата, с разследващи функции.
Още новини
ДБ: Първата работа на правителството е масиран саботаж на еврозоната
Всяко колебание на България по пътя към мястото ѝ в центъра на Европа буди подозрение дали не искат да ни отведат някъде другаде.
Напълно реалистично е от 1 януари 2026 г. да влезем в еврозоната, ако преодолеем тези саботажи, които извършват управляващите
ПП-ДБ останаха сами в подкрепа на еврозоната. Независимостта на БНБ трябва да е национален приоритет
Общо събрание на МО Силистра
Ще бъдем безкомпромисни срещу всякакви нелегитимни влияния на ДПС-Ново начало в изпълнителната власт.
Медиатека
Елисавета Белобрадова в "ДЕНЯТ ON AIR"
Мартин Димитров гост в "bTV radio"
Ивайло Мирчев гост в подкаста на "Offnews"
Позиции
Хронология на споразуменията за правителство. И как Пеевски изпадна от тях
Позиция на “Демократична България” относно необходимостта от съставяне на редовно правителство и излизане от политическата криза
Решение на Изпълнителния съвет на „Да, България!“ за избор на председател на 51-ото Народно събрание