
Независимо от изборния резултат, ще може да има управление без ГЕРБ и ДПС, което за нас беше изключително важно. Това обобщи съпредседателят на “Демократична България” Христо Иванов в студиото по bTV след първите резултати от изборите днес.
Иванов очаква формацията да бъде в състояние да налага дневен ред и в следващия парламент. Той благодари на всички гласоподаватели, активисти и доброволци, които изнесоха на гръб трета кампания в рамките на една година.
“Независимо от това, че нашият резултат е неудовлетворителен, не променя факта, че ние ще бъдем в състояние да отстояваме онзи дневен ред, за който избирателите гласуваха. Ние ще можем да налагаме съдебна реформа, реформа на регулаторите и службите, в енергетиката, модернизацията на българската администрация чрез прилагане на електронно управление. Онова, за което всички разчитат на нас”, каза той в разговор с Мария Цънцарова.
Според Христо Иванов резултат към момента се дължи на изцяло променената политическа ситуация. Той изтъкна като факти и появата на новия политически играч и комбинацията с президентски избори.
“Продължаваме промяната” влязоха с нова енергия, а факторът “новост” винаги е нещо, което привлича внимание в политиката. Така или иначе, това са гласове за промяна, което означава, че промяната ще бъде възможна. Ние сме отворени и ще бъдем конструктивни”, заяви той.
Съпредседателят на обединението заяви, че ГЕРБ и “Демократична България” не гледат в една посока. Подчерта, че който и да предложи за премиер Бойко Борисов, по никакъв начин не може да става дума за обща кандидатура.
“Лозан Панов сам по себе си би могъл да е профил за премиер, но по никакъв начин не бихме могли да говорим за обща кандидатура с Борисов, ако ще да изкара от гроба Хан Крум. Ние не можем да гледаме на ГЕРБ като наш естествен партньор докато това е партия, която се контролира от потенциални клиенти на прокуратурата. Не сме в една посока” каза той.
Иванов изтъкна, че българското общество очаква правителство, което да тласне страната напред. Категоричен е, че “Демократична България” знае как да допринесе за имиджа на страната ни така, че тя да стане привлекателна за инвестиции.
“Освен очевидните кризи, които са много сериозни – ковид кризата, енергийните цени, инфлацията, нуждата от възстановяване.. Има огромни шансове пред нас. Преориентирането на инвестицията от Китай към нашия свят е огромна възможност за България”, допълни той.
Още новини
ДБ поиска президентът да коригира указа си за ЦИК, а ПБ да подкрепи уволнението на зам.-шефа на НЗОК
“Демократична България” внесе 9 законопроекта за по-модерна, прозрачна и справедлива държава
Мартин Димитров: Същият екип – Гълъб Донев и Росица Велковa отново говорят за нереални дефицити, както беше през 2022 г.
ДБ изпраща сигнал до прокуратурата и ДАНС във връзка с данни за възможно заобикаляне на санкционни режими на ЕС и риск от изпиране на пари при придобиването от Валентин Златев на имоти
Основната задача на кабинета и парламентарното мнозинство през следващите 60 дни е да приемат реалистичен бюджет с дефицит до 3%
Мартин Димитров: Предлагат ни огромен нов дълг, без план за оптимизиране на разходите, модернизация на администрация и овладяване на дефицита
Медиатека
Мартин Димитров в "Неделя 150"
Александър Симидчиев в "Следобедният блок с Георги Иванов"
Мартин Димитров в "Тази сутрин"
Позиции
Културата не може да бъде първата жертва на бюджетната безотговорност
Декларация от "Демократична България"
“Демократична България” внесе законопроект за изцяло машинно гласуване